EU-parlamentet har under onsdagen röstat om en rad nya upphovsrättsregler, och ett av de förslag som röstades igenom innebär att arrangörer av sportevenemang själva ska bestämma vem som får fotografera och filma.
Förslaget kommer att tas till förhandlingar mellan EU-parlamentet och ministerrådet senare i höst, varpå det beslutas om det ska träda i kraft.
Svenska politiker kritiserar nu förslaget, bland dem EU-parlamentarikerna Max Andersson (MP) och Jasenko Selimovic (L).
– Det är knasigt, det skulle förstöra mycket för vanligt folk. Och förslaget har heller ännu inte definierat vad som är en sport. Som förslaget är skrivet så skulle det just nu även gälla för till exempel knattefotboll, säger Max Anderssons politiska sekreterare Jan Ainali till SVT.
Nya föreslagna EU-regler om upphovsrätt på nätet kan göra det olagligt för publik på sportevenemang att fotografera, filma och dela egna bilder och klipp från evenemanget, skriver SVT Sport.
Du hittar dina sparade artiklar då du klickar på ditt konto uppe till höger på sajten och väljer "Sparade artiklar"
Kommentarer
Andra läser just nu
Sportbackens förra klubb: Lannon har fortfarande kontrakt med oss

Amerikanen Ryan Lannon har spelat tre ligamatcher för Sport och öppnade målkontot hemma mot Helsingfors IFK. Men hans förra klubb Milton Keynes Lightning hävdar att den fortfarande har kontrakt med Lannon.
Bästa läsare
För att fortsätta läsa behöver du ha en prenumeration och vara inloggad.
1 månad för 1€
Lokala nyheter när du vill, var du vill.
Ja tack!
