De nya fallen gör att incidenstalet för sjukvårdsdistriktet nu stiger. I går var det 67 och i dag (söndag) är det 79. Vasa sjukvårdsdistrikt skriver på sin webbplats att testsvar dröjer på grund av att laboratoriet i Tammerfors analyserar en stort antal tester även från andra delar av Finland.
På lördagen togs 140 test och vid det här laget har 1 596 personer i Vasa sjukvårdsdistrikt insjuknat i covid-19 sedan pandemins början.
Vasa sjukvårdsdistrikt befinner sig sedan några dagar tillbaka i spridningsfasen.
Uppdaterad med information om varför testresultaten dröjer.
Vasa sjukvårdsdistrikt i dag: 32 nya coronafall


Vasa centralsjukhus.
På söndagen rapporterar Vasa sjukvårdsdistrikt att hela 32 nya coronafall har bekräftats under det senaste dygnet.
Du hittar dina sparade artiklar då du klickar på ditt konto uppe till höger på sajten och väljer "Sparade artiklar"
Tyck till!
I samarbete med tjänsten Ifrågasätt ger vi dig möjligheten att kommentera och diskutera den här artikeln. Håll dig till ämnet och håll god ton. Vårda ditt språk och respektera andra skribenter och personer i artikeln. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer som vi bedömer som olämpliga.