Nu börjar Soite vaccinera riskgrupp två och alla över 65
Foto: Arkiv/Sofia Grankull
Soite utökar nu sina vaccinationer och elektroniskt kan alla som hör till riskgrupp 2 redan boka tid elektroniskt. Telefonbokningen öppnar på tisdag nästa vecka.
Nu utökar Soite sina coronavaccinationer till personer som hör till riskgrupp två. Tidsbokningen är dessutom öppen för alla över 65 år, samt för riskgrupp ett.
Det finns fortfarande lediga tider den här veckan inom Mellersta Österbottens sjukvårdsdistrikt och mycket vaccin är på kommande också nästa vecka. Därför kan nu alla som är i åldern 18-69 år och hör till riskgrupp 2 boka tid, liksom alla personer över 65 år som inte hör till någon riskgrupp.
Tider ges också fortfarande till personer som redan tidigare kunnat boka, det vill säga alla över 70 och personer i åldern 18-69 som hör till riskgrupp 1.
Tiderna kan bokas elektroniskt via Egenvårdstjänsten. Telefonbokningen öppnar nästa gång tisdag 13 april klockan 12.
Den som är över 65 år och tidigare haft en propp i hjärnan (sinustrombos) eller haft lågt antal blodplättar som följd av Heparinbehandling ska få Pfizers eller Modernas vaccin och behöver boka tid via telefon. Också alla personer i åldern 18-64 som hör till riskgrupperna får dessa vaccin, medan personer över 65 vaccineras med Astra Zenecas vaccin enligt THL:s rekommendationer.
Från vecka 15 kommer arbetshälsovården att börja vaccinera samma grupper. De informerar själva om sina bokningar via sina egna kanaler.
I samarbete med tjänsten Ifrågasätt ger vi dig möjligheten att kommentera och diskutera den här artikeln. Håll dig till ämnet och håll god ton. Vårda ditt språk och respektera andra skribenter och personer i artikeln. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer som vi bedömer som olämpliga.
Andra dosen börjar snart sakta ner vaccinationstakten – "Beror på vaccintillgången"
Foto: Katja Nyman
Måndagens sista spruta gick till Karlebybon Helena Johansson som väntar i 15 minuter på plats efteråt. Hon hade egentligen tid till tisdag men blev erbjuden en spruta redan dagen innan, vilket hon inte hade något emot.
Nu kan alla som är över 60 år och bor inom Soites område boka tid till coronavaccination.
Katja Nyman
Vill du läsa hela artikeln?
Obegränsad tillgång till webbnyheter och e-tidningen.
Tyck till!
I samarbete med tjänsten Ifrågasätt ger vi dig möjligheten att kommentera och diskutera den här artikeln. Håll dig till ämnet och håll god ton. Vårda ditt språk och respektera andra skribenter och personer i artikeln. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer som vi bedömer som olämpliga.