LBK tog en säker seger på hemmaplan mot Friska Viljor i division 4 zon C2 herr i fotboll. Matchen slutade 2–0 (1–0) efter mål av Mathias Antus och Noah Björkskog.
Resultaten i sista omgången innebär att LBK slutar på tredje plats och Friska Viljor på tionde plats.
I dag tar LBK emot Friska Viljor på Larsmo, Idrottspark (konstgräs) i avslutningsomgången i division 4 zon C2 herr i fotboll. LBK har sju matcher i rad utan förlust inför mötet med tiondeplacerade Friska Viljor. Friska Viljor förlorade sin senaste match med 0–1 mot FC Ylivieska.
Serien går mot sitt slut när tredjeplacerade LBK möter serieledande Myran i kväll. Det är den näst sista omgången i division 4 zon C2 herr i fotboll. Myran har inför matchen en vinstsvit på nio segrar i rad. LBK har sex matcher i rad utan förlust inför mötet med serieledande Myran.
LBK ligger trea i tabellen inför matchen, medan Myran är etta. Sju poäng skiljer lagen åt.
LBK har haft en stark period i division 4 zon C2 herr i fotboll och inför matchen borta mot NoStars hade laget tagit fem raka segrar. På onsdagen tog det stopp och matchen på Kokkola, Ykspihlaja slutade 2–2 (1–0). Det var första poängförlusten sedan den 2 juli för LBK.
Det var NoStars fjärde match i rad utan seger.
Målgörare för NoStars var Jaska Pensaari och Joni Vanhakangas, medan målen för LBK gjordes av Mathias Smeds och Eddie Sundelin.
Med två omgångar kvar är NoStars på åttonde plats i tabellen, medan LBK är på tredje plats.
Onsdag 9 september spelar NoStars borta mot TUS 18.00 och LBK mot Myran hemma 18.30 på Larsmo, Idrottspark (konstgräs).
I kväll möts NoStars och LBK på Kokkola, Ykspihlaja i division 4 zon C2 herr i fotboll. Segern senast med 1–0 mot PeFF gör att LBK har fem raka segrar, och är trea i serien. Hemmalaget har tre förluster i rad, senaste mot FC Ylivieska med 0–1.
Tredjeplacerade LBK är otroligt svårslagna just nu. På torsdagen kom seger nummer fem i rad i division 4 zon C2 herr i fotboll, efter 1–0 borta mot tredjeplacerade PeFF. Det innebär också att PeFF förlorade efter sju matcher i rad utan förlust.
PeFF:s tränare Stefan Backman tyckte till om matchen:
– LBK var lite bättre i första halvlek, så kanske 0-1 var rättvist. I andra halvlek var vi bättre och skapade flera målchanser, men idag ville bollen inte in. En kvittering till 1-1 hade inte varit orättvist.
Målet av Vidar Vasara blev matchens enda.
I nästa match möter PeFF HBK hemma på torsdag 3 september 18.30. LBK möter NoStars onsdag 2 september 18.00 borta.
I kväll möts PeFF och LBK på Bennäs, Falli 1 i division 4 zon C2 herr i fotboll. LBK är nu på fjärde plats i tabellen, efter fyra segrar i rad, den senaste mot Jaro U23 med 4–3. PeFF har sju matcher i rad utan förlust inför mötet med LBK.
LBK fortsätter starkt i division 4 zon C2 herr i fotboll. När laget mötte Jaro U23 hemma på Larsmo, Centralplan på onsdagen kom ännu en seger. Laget vann med 4–3 (4–2). I och med detta har LBK fyra segrar i rad.
– Det var en seger som satt onödigt hårt inne. Vi vinner de jämna matcherna för tillfället, vilket är väldigt bra, kommenterade LBK:s assisterande tränare Mathias Antus efter matchen.
Vidar Vasara gjorde två mål, övriga mål för hemmalaget gjordes av Noah Björkskog och Jim Stenman, målen för Jaro U23 gjordes av Roope Suvanto 2 och Anton Strömbäck.
Med fyra omgångar kvar är LBK på tredje plats i tabellen, medan Jaro U23 är på femte plats.
Torsdag 20 augusti 19.00 spelar LBK borta mot PeFF. Jaro U23 möter Esse IK hemma på Jakobstad, Västerplan (konstgräs) tisdag 18 augusti 19.00.
I kväll är det dags för match för LBK som tar emot Jaro U23 på Larsmo, Centralplan i division 4 zon C2 herr i fotboll. LBK har tre raka segrar, senast med 5–0 mot FC-92, vilket har tagit laget till fjärde plats i tabellen. Den senaste matchen för Jaro U23 slutade oavgjort, 2–2, mot TUS.