Det blev mållöst, 0-0, när JBK gästade KuPS Akatemia på Väre Areena TN i division 2, herrar i fotboll på söndagen.
Det var fjärde matchen i rad utan seger för JBK.
KuPS Akatemia har tre segrar och två oavgjorda och 7–4 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan JBK har en vinst, tre oavgjorda och en förlust och 13–9 i målskillnad. Det här var KuPS Akatemias andra oavgjorda match den här säsongen.
Efter fem matcher har KuPS Akatemia nu elva poäng och JBK har sex poäng.
Nästa motstånd för KuPS Akatemia är OLS. JBK tar sig an TP-47 hemma. Båda matcherna spelas söndag 4 juni 18.00.
Närpes Kraft tog till slut hem segern mot RoPS i matchen på Keskuskenttä TN på lördagen. Matchen i division 2, herrar i fotboll slutade 1-2 (1-1). Kevin Storfors slog till efter 70 minuter och blev matchhjälte med sitt 2-1-mål.
Matchen förblev jämn målmässigt till Närpes Kraft tog ledningen i 22:a minuten, genom Ismet Pendek.
RoPS kvitterade till 1-1 i 24:e minuten, när Tomas Varhi fick träff. I 70:e minuten nätade Kevin Storfors, och gav Närpes Kraft ledningen.
RoPS har två vinster, en oavgjord och två förluster och 10–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Närpes Kraft har en vinst, tre oavgjorda och en förlust och 5–7 i målskillnad.
RoPS har sju poäng och Närpes Kraft har sex poäng efter fem omgångar.
RoPS tar sig an Hercules i nästa match borta måndag 5 juni 19.00. Närpes Kraft möter GBK hemma söndag 4 juni 18.30.
Målet i första halvleken blev matchens enda när TP-47 vann med 1-0 (1-0) hemma mot Kuopion Elo i division 2, herrar i fotboll.
Joonatan Alamäki slog till efter sex minuter och blev matchhjälte med sitt 1-0-mål.
TP-47 fick en bra start på matchen. Joonatan Alamäki slog till, redan i sjätte minuten.
TP-47 har en seger, en oavgjord och tre förluster och 5–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Kuopion Elo har en vinst och fyra förluster och 4–9 i målskillnad. Förlusten var Kuopion Elos andra uddamålsförlust.
För TP-47 gör resultatet att laget nu ligger på elfte plats i tabellen, medan Kuopion Elo är sist, på tolfte plats.
I nästa match möter TP-47 JBK borta på söndag 4 juni 18.00. Kuopion Elo möter FCV måndag 5 juni 19.00 hemma.
Publiken på Liikuntapuisto N fick inte se några mål när FCV tog emot Hercules i division 2, herrar i fotboll. Matchen slutade mållös, 0-0.
FCV har två segrar, en oavgjord och två förluster och 7–3 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Hercules har två vinster, en oavgjord och två förluster och 5–11 i målskillnad.
Både FCV och Hercules har nu sju poäng efter fem spelade matcher.
I nästa match möter FCV Kuopion Elo borta och Hercules möter RoPS hemma. Båda matcherna spelas måndag 5 juni 19.00.
Målet i andra halvleken av blev matchens enda. OLS vann med 1-0 (0-0) borta mot OTP i division 2, herrar i fotboll.
Oma maali blev matchhjälte med sitt avgörande 1-0-mål på tilläggstid.
Resultatet betyder också att OLS har hållit nollan i tre matcher i rad.
Målet kom först i matchens absoluta slutskede, i 90:e minuten när Oma maali gjorde 1–0 till OLS.
OTP har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 6–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan OLS har tre vinster och två oavgjorda och 11–4 i målskillnad. Det här var OTP:s andra uddamålsförlust den här säsongen.
Efter fem matcher har OTP nu fyra poäng och OLS har elva poäng.
I nästa match möter OTP VIFK borta och OLS möter KuPS Akatemia hemma. Båda matcherna spelas söndag 4 juni 18.00.
Bortalaget FCV tog hem de tre poängen efter seger mot Närpes Kraft i division 2, herrar i fotboll. 0-3 (0-1) slutade matchen på söndagen.
Gästande FCV fick en bra start på matchen. Matias Sarlin slog till, redan i sjätte minuten. Direkt efter pausen gjorde Matias Sydänmaa mål och ökade lagets ledning.
FCV gjorde också 0-3 genom Matias Sarlin i 68:e minuten. 0-3-målet blev matchens sista.
Närpes Kraft har haft en tuff start på serien och har bara tre poäng efter fyra spelade matcher. FCV har sex poäng.
I nästa match möter Närpes Kraft RoPS borta på lördag 27 maj 16.00. FCV möter Hercules fredag 26 maj 19.00 hemma.
Hemmalaget Kuopion Elo hade greppet i halvtid och ledde med 1-0 i division 2, herrar i fotboll. Men KuPS Akatemia vände på matchen och vann till slut med 2-1.
Christian Tue Jensen stod för KuPS Akatemias avgörande mål efter 71 minuter.
Kuopion Elo gjorde första målet. Olli Eskelinen slog till, redan i sjunde minuten. I 67:e minuten slog Christian Tue Jensen till, och kvitterade för KuPS Akatemia.
I 71:a minuten avgjorde Christian Tue Jensen matchen. Därmed hade laget vänt matchen.
Det här var KuPS Akatemias tredje uddamålsseger.
Kuopion Elo har haft en tuff start på serien och har bara tre poäng efter fyra spelade matcher. KuPS Akatemia har tio poäng.
I nästa match möter Kuopion Elo TP-47 borta på lördag 27 maj 16.00. KuPS Akatemia möter JBK söndag 28 maj 18.00 hemma.
OLS startade bra i matchen mot VIFK på hemmaplan på söndagen. Och 1-0-ledningen i halvtid utökades i andra halvlek. Till slut blev det 2-0 i matchen i division 2, herrar i fotboll.
Matchen var mållös till OLS tog ledningen i 38:e minuten, genom Vili Saarikoski. 2-0-målet kom med tre minuter kvar att spela, när Eemeli Raittinen slog till och gjorde mål. 2-0-målet blev matchens sista.
OLS har nu åtta poäng och VIFK har fyra poäng när båda lagen har spelat fyra matcher.
Fredag 26 maj 19.00 spelar OLS borta mot OTP. VIFK möter GBK hemma på NYA Ehnvallen TN lördag 27 maj 17.00.
Pietro Kytölaakso stod för ett hattrick när GBK besegrade RoPS på hemmaplan i division 2, herrar i fotboll med 5-1 (2-0). Ferreira Felipe Felix gjorde dom andra två målen för segrarna, målet för RoPS gjordes av Alex Tolra.
Matchen var mållös till GBK tog ledningen efter en halvtimmes spel, genom Ferreira Felipe Felix.
Laget ökade ledningen till 2-0 på tilläggstid i första halvleken, genom Pietro Kytölaakso. I 55:e minuten slog Pietro Kytölaakso till på nytt, och gjorde 3-0.
Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Pietro Kytölaakso träff och ökade ledningen för GBK och fullbordade därmed sitt hattrick.
I den 74:e minuten reducerade Alex Tolra för RoPS. Fler mål än så blev det inte för RoPS.
Ferreira Felipe Felix, återigen, ökade GBK:s ledning med knappa kvarten kvar. 5-1-målet blev matchens sista.
Noterbart är att.
GBK har nio poäng och RoPS har sju poäng efter fyra omgångar.
I nästa match, lördag 27 maj, har GBK VIFK borta på NYA Ehnvallen TN 17.00, medan RoPS spelar hemma mot Närpes Kraft 16.00.