I kväll möter St Etienne Lyon på bortaplan i Ligue 1 herr i fotboll. St Etienne som spelar på bortaplan hade en tung svit på fyra förluster i rad, men senast blev det 1–1 när man mötte Reims. Lyon vann senast mot Metz med 2–0. Senast lagen möttes slutade det med seger för St Etienne på hemmaplan med 1–0.
Matchens enda mål kom i första halvleken genom Ludovic Ajorque när Strasbourg vann i franska Ligue 1 herr i fotboll med 1-0 (1-0) mot St Etienne på hemmaplan.
Strasbourg har nu en fin svit med tre matcher i rad utan att ha släppt in mål.
I tabellen innebär det här att Strasbourg nu ligger på 13:e plats. St Etienne är på 16:e plats.
Söndag 24 januari spelar Strasbourg borta mot Dijon 16.00 och St Etienne mot Lyon hemma 22.00 på Stade Geoffroy-Guichard.
Rennes hade ledningen i halvtid med 1-0 hemma mot Lyon i franska Ligue 1 herr i fotboll. Men i andra halvlek kom Lyon mer in i matchen, och fixade till slut ett oavgjort resultat. Matchen slutade 2-2.
Det innebär sjätte matchen i rad utan förlust för Rennes.
Målgörare för hemmalaget var Benjamin Bourigeaud och Clement Grenier, och för bortalaget Jason Denayer och Memphis Depay.
Rennes ligger på femte plats i tabellen efter matchen, medan Lyon leder serien.
Rennes tar sig an Brest i nästa match borta söndag 17 januari 14.00. Lyon möter samma dag 22.00 Metz hemma.
Det blev uddamålsseger för hemmalaget Lyon i matchen mot Lens på Parc Olympique Lyonnais. Laget vann onsdagens match i franska Ligue 1 herr i fotboll med 3-2 (1-0).
Segern var Lyons åttonde på de senaste nio matcherna.
Målgörare för Lyon var Memphis Depay 2, medan Lens mål gjordes av Cheick Oumar Doucoure och Florian Sotoca. Ett av Lyons mål var ett självmål.
Lens ligger på åttonde plats i tabellen efter matchen, medan Lyon leder serien.
På lördag 9 januari 22.00 spelar Lyon borta mot Rennes, och Lens hemma mot Strasbourg.
Franska Ligue 1 herr i fotboll har en ny serieledare: Lyon. Laget mötte Nantes hemma, på Parc Olympique Lyonnais, på onsdagen och vann med 3-0 (3-0). Lyon ligger på samma poäng som Lille i tabellen. Nantes ligger på 16:e plats.
Segern var Lyons sjunde på de senaste åtta matcherna.
Redan i första halvlek tog Lyon alltså greppet, och 3-0-ledningen i halvtid stod sig matchen ut efter en mållös andra halvlek.
Segern säkrades av Lyons målskyttar, Tino Kadewere, Lucas Paqueta och Karl Toko Ekambi.
Lyon tar sig an Lens i nästa match hemma onsdag 6 januari 22.00. Nantes möter samma dag 20.00 Rennes hemma.
I halvtid ledde St Etienne matchen på bortaplan i franska Ligue 1 herr i fotboll mot Monaco med 2-1. Men i andra halvlek jobbade sig Monaco in i matchen, och kvitterade till slut. Matchen slutade 2-2.
Det var sjätte matchen i rad utan förlust för St Etienne.
Monacos mål gjordes av Sofiane Diop och Kevin Volland, St Etiennes av Denis Bouanga och Mathieu Debuchy.
För Monaco gör resultatet att man nu ligger på sjätte plats i tabellen, medan St Etienne är på 14:e plats.
Onsdag 6 januari möter Monaco Lorient borta 20.00 och St Etienne möter PSG hemma 22.00.
2-2 (1-1) slutade matchen i franska Ligue 1 herr i fotboll mellan St Etienne och gästande Nimes. Det betyder att Nimes, även om det inte blev seger, äntligen bröt sin svit med fyra raka förluster.
Harold Moukoudi och Arnaud Nordin gjorde St Etiennes mål, medan Matteo Ahlinvi och Renaud Ripart stod för gästernas målgörande.
För Nimes gör resultatet att man nu ligger på 18:e plats i tabellen, medan St Etienne är på 14:e plats.
I nästa match, onsdag 23 december, har St Etienne Monaco borta på Stade Louis II 22.00, medan Nimes spelar hemma mot Dijon 20.00.
Segern mot Nice på bortaplan innebär att Lyon nu är serieledare i franska Ligue 1 herr i fotboll, en poäng före Lille. Lille har dock en match mindre spelad. Lyon vann med 4-1 (2-1). Nice ligger på tolfte plats i tabellen.
Segern var Lyons sjätte på de senaste sju matcherna, och fjärde raka segern på bortaplan.
Lyons mål gjordes av Houssem Aouar, Memphis Depay, Tino Kadewere och Karl Toko Ekambi. Amine Gouiri stod för Nices enda mål.
Onsdag 23 december möter Nice Lorient hemma 20.00 och Lyon möter Nantes hemma 22.00.