Första halvlek blev mållös, men i andra halvlek var det bortalaget SJK som avgjorde matchen mot Rovaniemi. Onsdagens match i Tipsligan herr slutade 2–3.
Målgörare för Rovaniemi var Eetu Muinonen, medan SJK:s mål gjordes av Mehmet Hetemaj, Emmanuel Ledesma och Ariel Nqueukam. Ett av Rovaniemis mål var ett självmål.
Resultaten i sista omgången betyder att Rovaniemi slutar på tolfte plats i tabellen, och SJK på sjunde plats.
Med 5–0 (3–0) mot hemmalaget IFK Mariehamn är det klart. HJK är slutsegrare av Tipsligan herr i fotboll 2020. IFK Mariehamn ligger på tionde plats i tabellen.
HJK har nu fyra raka segrar. IFK Mariehamn har sex förluster i rad.
Roope Riski gjorde två mål, övriga mål för bortalaget gjordes av Markus Halsti, Eetu Vertainen och Tim Väyrynen.
På onsdag 4 november 18.30 spelar IFK Mariehamn borta mot Haka, och HJK hemma mot FC Inter.
Torsdagens matchen mellan SJK och Ilves i Tipsligan herr i fotboll avgjordes redan i första halvleken. Bortalaget Ilves ledde med 3–1 i paus, och resultatet stod sig matchen ut.
Lauri Ala-Myllymäki, Jair och Eetu Mommo gjorde målen för Ilves, medan Jake Jervis nätade för SJK.
Det här betyder att SJK ligger på åttonde plats i tabellen, och Ilves är på femte plats.
Nästa motstånd för SJK är TPS. Lagen möts söndag 25 oktober 16.00. Ilves tar sig an FC Honka hemma söndag 1 november 14.00.
Ett måls övervikt avgjorde en jämn match för SJK, som vann borta mot IFK Mariehamn med 3–2 (1–0) i Tipsligan herr i fotboll på söndagen.
Målskyttarna som fixade segern för SJK var Matej Hradecky, Jake Jervis och Emmanuel Ledesma, medan målen för IFK Mariehamn gjordes av Albion Ademi och Gustaf Backaliden.
SJK:s nya tabellposition är sjunde plats, medan IFK Mariehamn är på nionde plats.
IFK Mariehamn möter HJK i nästa match hemma torsdag 22 oktober 18.30. SJK möter samma dag Ilves hemma.
Första halvlek var mållös i matchen mellan HJK och gästande HIFK på söndagen. I andra halvlek var det dock HJK som tog greppet och vann till slut med 3–0 i Tipsligan herr.
Det betyder att HJK gick obesegrade från planen för sjätte matchen i följd.
HJK:s målskyttar var Ferhan Hasani, Roope Riski och Tim Väyrynen.
Med två omgångar kvar är HJK i serieledning, medan HIFK är på åttonde plats.
Torsdag 22 oktober spelar HJK borta mot IFK Mariehamn 18.30 och HIFK mot Rovaniemi hemma 18.00.
HJK är ny serieledare i Tipsligan herr i fotboll efter hemmaseger med 4–0 (3–0) mot Rovaniemi. HJK leder serien en poäng före KuPS som dock har två matcher mindre spelade. Rovaniemi ligger på tolfte plats i tabellen.
Roope Riski gjorde två mål, övriga mål för hemmalaget gjordes av Kai Meriluoto och Rasmus Schuller.
HJK möter SJK i nästa match borta torsdag 15 oktober 18.30. Rovaniemi möter samma dag FC Lahti hemma.