I halvtid ledde Villarreal matchen på bortaplan i La Liga i fotboll mot Celta Vigo med 1-0, efter mål av Gerard Moreno. Men i andra halvlek jobbade sig Celta Vigo in i matchen, och kvitterade genom Jörgen Strand Larsen. Matchen slutade 1-1.
Celta Vigo har en seger, tre oavgjorda och en förlust på de senaste fem matcherna, medan Villarreal har tre vinster, en oavgjord och en förlust. Det här var Celta Vigos femte oavgjorda match den här säsongen.
För tabellens utseende betyder det här att Celta Vigo ligger på 15:e plats medan Villarreal har fjärdeplatsen.
Celta Vigo tar sig an Mallorca i nästa match borta fredag 20 januari 22.00. Villarreal möter Girona hemma söndag 22 januari 15.00.
Det blev Villarreal som vann matchen borta mot Osasuna i La Liga i fotboll på söndagen. 0-3 (0-1) slutade matchen.
Villarreal tog en tidig ledning. Samuel Chukwueze slog till framspelad av Alfonso Pedraza, redan i 14:e minuten. Först med fem minuter kvar att spela ökade Villarreal ledningen genom Jose Luis Morales.
Villarreal gjorde också 0-3 genom Jose Luis Morales i 90:e minuten. 0-3-målet blev matchens sista.
Osasuna har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 3–8 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Villarreal har tre vinster, en oavgjord och en förlust och 10–6 i målskillnad.
För Osasuna gör resultatet att man nu ligger på tionde plats i tabellen, medan Villarreal är på sjätte plats.
Osasuna tar sig an Mallorca i nästa match borta fredag 31 mars 22.00. Villarreal möter Real Sociedad hemma söndag 2 april 19.30.
Celta Vigo vann borta mot Espanyol i La Liga i fotboll. Matchen på lördagen slutade 1-3 (0-2).
Matchen förblev jämn målmässigt till Celta Vigo tog ledningen i 26:e minuten, genom Gabriel Veiga på pass av Carles Perez.
Laget ökade ledningen till 0-2 på stopptid i första halvleken, genom Iago Aspas på straff. Med åtta minuter kvar att spela ökade Celta Vigo ledningen genom Carles Perez.
Reduceringen till 1-3 kom med tre minuter kvar att spela, när Jose Gragera slog till och gjorde mål för Espanyol. Mer än så blev det dock inte för Espanyol.
Espanyol har två vinster och tre förluster och 6–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Celta Vigo har tre vinster och två oavgjorda och 10–2 i målskillnad.
Det här betyder att Espanyol nu ligger på 16:e plats i tabellen, och Celta Vigo är på tionde plats.
I nästa omgång har Espanyol Girona borta på Estadi Montilivi, lördag 1 april 15.00. Celta Vigo spelar hemma mot Almeria söndag 2 april 15.00.
I halvtid ledde Real Betis matchen på bortaplan i La Liga i fotboll mot Villarreal med 1-0, efter mål av Borja Iglesias. Men i andra halvlek jobbade sig Villarreal in i matchen, och kvitterade genom Yeremy Pino i 55:e minuten. Matchen slutade 1-1.
Villarreal har två segrar, en oavgjord och två förluster och 7–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Real Betis har tre vinster och två oavgjorda och 9–6 i målskillnad. Det här var Villarreals femte oavgjorda match den här säsongen.
Det här betyder att Villarreal ligger kvar på sjätte plats i tabellen, och Real Betis på femte plats.
Söndag 19 mars spelar Villarreal borta mot Osasuna 17.15 och Real Betis mot Mallorca hemma 15.00 på Benito Villamarin.
Första halvlek var mållös i matchen mellan Celta Vigo och gästande Rayo Vallecano på Municipal de Balaidos på lördagen. I andra halvlek var det dock Celta Vigo som var starkare och vann till slut med 3-0 i La Liga.
Celta Vigo har nu tre matcher i rad utan insläppt mål.
Första halvlek blev mållös, men direkt efter pausen slog Iago Aspas till och gav Celta Vigo ledningen.
I 53:e minuten kom 2-0 genom ett snöpligt självmål.
Celta Vigo gjorde också 3-0 genom Iago Aspas i 85:e minuten. 3-0-målet blev matchens sista.
Celta Vigo har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 7–2 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Rayo Vallecano har tre oavgjorda och två förluster och 2–6 i målskillnad.
Celta Vigo ligger på elfte plats i tabellen efter matchen, medan Rayo Vallecano är på sjunde plats.
Lördag 18 mars spelar Celta Vigo borta mot Espanyol 19.30 och Rayo Vallecano mot Girona hemma 17.15 på Estadio de Vallecas.
Varken hemmalaget Osasuna eller bortalaget Celta Vigo lyckades spräcka nollan i måndagens match i La Liga i fotboll. Matchen slutade 0–0.
Osasuna har en seger, tre oavgjorda och en förlust och 4–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Celta Vigo har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 8–5 i målskillnad. Det här var Osasunas sjunde oavgjorda match den här säsongen.
Det här betyder att Osasuna nu ligger på åttonde plats i tabellen, och Celta Vigo är på tolfte plats.
Osasuna tar sig an Valencia i nästa match borta lördag 11 mars 22.00. Celta Vigo möter samma dag 19.30 Rayo Vallecano hemma.
2-0 (0-0) vann Villarreal med på bortaplan mot Almeria i La Liga i fotboll. Bakom segern låg ett mål var av Jose Luis Morales och Gerard Moreno.
Almeria har en vinst och fyra förluster och 5–13 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Villarreal har två vinster och tre förluster och 7–9 i målskillnad.
Almeria ligger på 17:e plats i tabellen efter matchen, medan Villarreal ligger på sjätte plats.
Almeria tar sig an Sevilla i nästa match borta söndag 12 mars 17.15. Villarreal möter samma dag 19.30 Real Betis hemma.
2-1 (1-1) slutade matchen i La Liga i fotboll mellan Villarreal och gästande Getafe. Det betyder att Villarreal äntligen bröt sin svit med fyra raka förluster.
Jose Luis Morales blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål efter 52 minuter.
Getafe gjorde första målet. Enes Unal gjorde målet framspelad av Djene Dakonam, redan i nionde minuten.
Villarreal kvitterade till 1-1 strax före halvtidsvilan, genom Samuel Chukwueze.
Direkt efter pausen nätade Jose Luis Morales och gav laget ledningen. Luis Morales fullbordade därmed Villarreals vändning.
Villarreal har en seger och fyra förluster och 5–10 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Getafe har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 4–5 i målskillnad. Det här var Villarreals sjätte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Getafes åttonde uddamålsförlust.
Villarreals nya tabellposition är sjunde plats, medan Getafe är på 19:e plats.
Nästa gång lagen spelar i serien är lördag 4 mars. Då möter Villarreal Almeria på Estadio del Mediterráneo 17.15. Getafe tar sig an Girona hemma 15.00.
Det blev Celta Vigo som gick segrande ur mötet med Valladolid i La Liga i fotboll på hemmaplan, med 3-0 (2-0).
Celta Vigo gjorde första målet. Haris Seferovic gjorde målet på pass av Gabriel Veiga, redan i 17:e minuten.
Laget ökade också ledningen till 2-0 i 32:a minuten, när Gabriel Veiga hittade rätt.
Celta Vigo gjorde också 3-0 genom Gabriel Veiga i 64:e minuten. Det fastställde slutresultatet till 3-0.
I den 84:e minuten fick Valladolid Selim Amallah utvisad, och fick spela med en man mindre sista sex minuterna.
Celta Vigos Gabriel Veiga stod för två mål och ett assist.
Celta Vigo har tre segrar, en oavgjord och en förlust och 9–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Valladolid har två vinster, en oavgjord och två förluster och 3–5 i målskillnad.
För Celta Vigo gör resultatet att laget nu ligger på 13:e plats i tabellen, medan Valladolid är på 17:e plats.
I nästa match möter Celta Vigo Osasuna borta på måndag 6 mars 22.00. Valladolid möter Espanyol söndag 5 mars 15.00 hemma.
Mallorca vann mötet med Villarreal hemma med 4-2 (2-1) på lördagen i La Liga i fotboll.
Det var hemmaseger nummer fem i rad för Mallorca.
Mallorca gjorde första målet. Tino Kadewere slog till, redan i 20:e minuten.
I den 21:a minuten fick Villarreal Manu Trigueros utvisad.
Villarreal kvitterade till 1-1 strax före halvtidsvilan, genom Jose Luis Morales.
Direkt efter pausen nätade Dani Rodriguez och gav Mallorca ledningen på nytt.
I 50:e minuten slog Samuel Chukwueze till, och kvitterade för Villarreal.
Mallorca tog ledningen bara sex minuter senare på nytt genom Dani Rodriguez.
Sju minuter senare spelade Antonio Raillo fram Vedat Muriqi som såg till att laget ökade ledningen till 4-2. 4-2-målet blev matchens sista.
Mallorca har tre segrar och två förluster och 6–6 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Villarreal har en vinst och fyra förluster och 4–9 i målskillnad.
Mallorca ligger på nionde plats i tabellen efter matchen, medan Villarreal är på åttonde plats.
I nästa omgång har Mallorca Espanyol borta på RCDE Stadium, lördag 25 februari 15.00. Villarreal spelar hemma mot Getafe måndag 27 februari 22.00.
Celta Vigo tog en poäng borta mot starka Real Sociedad. Lördagens match i La Liga i fotboll slutade 1-1 (1-0).
Mikel Oyarzabal gjorde ett mål för Real Sociedad. Celta Vigos enda mål var ett självmål.
Real Sociedad har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 6–4 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Celta Vigo har två vinster, en oavgjord och två förluster och 6–6 i målskillnad. Det här var Real Sociedads fjärde oavgjorda match den här säsongen.
För Celta Vigo gör resultatet att man nu ligger på 13:e plats i tabellen, medan Real Sociedad är på tredje plats.
I nästa omgång har Real Sociedad Valencia borta på Mestalla, lördag 25 februari 22.00. Celta Vigo spelar hemma mot Valladolid söndag 26 februari 17.15.