I halvtid var Sevilla i ledningen med 1-0 på Estadi Montilivi. Men Girona vände – och vann. Till slut blev det 2-1 i matchen i La Liga i fotboll. Matchhjälte blev Yangel Herrera, som gjorde det avgörande målet med bara 1 minuter kvar av matchen.
Resultatet innebär sjunde matchen i rad utan förlust för Girona.
Sevilla tog en tidig ledning. Tanguy Nianzou gjorde målet på pass av Ivan Rakitic, redan i 13:e minuten. Direkt efter pausen slog Cristhian Stuani till och kvitterade för Girona.
Det matchavgörande målet kom i matchens absoluta slutskede, med två minuter kvar att spela, när Yangel Herrera slog till och gjorde 2-1 för Girona. Därmed hade laget vänt matchen.
Girona har tre segrar och två oavgjorda på de senaste fem matcherna, medan Sevilla har en vinst, två oavgjorda och två förluster. Det här var Gironas fjärde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Sevillas femte uddamålsförlust.
För Girona gör resultatet att man nu ligger på elfte plats i tabellen, medan Sevilla är på 17:e plats.
Nästa motstånd för Girona är Villarreal. Lagen möts söndag 22 januari 15.00 på Estadio de la Ceramica. Sevilla tar sig an Cadiz hemma lördag 21 januari 22.00.
Första halvlek var mållös i matchen mellan Getafe och gästande Sevilla på Coliseum Alfonso Pérez på söndagen. I andra halvlek var det dock Getafe som var starkare och vann till slut med 2-0 i La Liga.
Inget av lagen fick in något mål under första halvlek, men efter pausen slog Munir El Haddadi till och gav Getafe ledningen.
2-0-målet kom på övertid, när Enes Unal slog till och gjorde mål. Det fastställde slutresultatet till 2-0.
Getafe har tre segrar, en oavgjord och en förlust och 9–6 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Sevilla har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 6–13 i målskillnad.
För tabellens utseende betyder det här att Getafe ligger på 13:e plats medan Sevilla är på 14:e plats.
Lördag 1 april spelar Getafe borta mot Atlethic Bilbao 17.15 och Sevilla mot Cadiz borta 19.30 på Estadio Ramon de Carranza.
I halvtid ledde Rayo Vallecano matchen på hemmaplan i La Liga i fotboll mot Girona med 2-1. Men i andra halvlek jobbade sig Girona in i matchen, och kvitterade till slut. Matchen slutade 2-2.
Det var Rayo Vallecanos sjätte match i rad utan seger.
Matchen förblev jämn målmässigt till Rayo Vallecano tog ledningen i 23:e minuten, genom Isi Palazon.
Girona kvitterade till 1-1 efter en knapp halvtimmes spel, genom Viktor Tsygankov.
Bara fem minuter senare var det Oscar Trejo som såg till att Rayo Vallecano tog ledningen. Direkt efter pausen slog Viktor Tsygankov till återigen och kvitterade för Girona. 2-2-målet blev matchens sista.
Rayo Vallecano har tre oavgjorda och två förluster och 3–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Girona har två vinster, en oavgjord och två förluster och 13–10 i målskillnad. Det här var Rayo Vallecanos nionde oavgjorda match den här säsongen.
Det här betyder att Rayo Vallecano ligger kvar på åttonde plats i tabellen, och Girona på tolfte plats.
Måndag 3 april 22.00 spelar Rayo Vallecano borta mot Valencia. Girona möter Espanyol hemma på Estadi Montilivi lördag 1 april 15.00.
En resultatmässigt jämn match slutade till slut med seger för Sevilla som vann matchen hemma mot Almeria i La Liga i fotboll på söndagen. 2-1 (1-1) slutade matchen. Erik Lamela stod för Sevillas avgörande mål efter 73 minuter.
Almeria startade matchen piggt och tog ledningen direkt i matchöppningen. Efter bara två minuter slog Sergio Akieme till.
Direkt efter pausen gjorde Lucas Ocampos mål och kvitterade för Sevilla.
I 73:e minuten avgjorde Erik Lamela matchen framspelad av Erik Bryan Gil. Därmed hade laget vänt matchen.
Sevilla har två segrar, en oavgjord och två förluster och 8–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Almeria har en vinst och fyra förluster och 6–13 i målskillnad. Det här var Sevillas femte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Almerias sjunde uddamålsförlust.
Sevillas nya tabellposition är 13:e plats, medan Almeria är på 19:e plats.
Söndag 19 mars 19.30 spelar Sevilla borta mot Getafe. Almeria möter Cadiz hemma på Estadio del Mediterráneo lördag 18 mars 15.00.
Det fortsätter gå bra för Atl Madrid. I matchen mot Sevilla hemma kom åttonde matchen i rad utan förlust. 6-1 (2-1) slutade matchen i La Liga i fotboll.
Atl Madrids målskyttar var Memphis Depay 2, Alvaro Morata 2, Yannick Carrasco och Antoine Griezmann, medan Youssef En-Nesyri gjorde målet för Sevilla.
För hemmalaget betyder resultatet tredje plats i tabellen. Sevilla är på 16:e plats.
I nästa match möter Atl Madrid Girona borta på måndag 13 mars 22.00. Sevilla möter Almeria söndag 12 mars 17.15 hemma.
Hemmalaget Getafe tog hem de tre poängen efter seger mot Girona i La Liga i fotboll. 3-2 (3-0) slutade matchen på lördagen.
Getafe startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara två minuter slog Enes Unal till.
Laget ökade ledningen till 2-0 tidigt i matchen, återigen genom Enes Unal, i 14:e minuten.
Getafe gjorde också 3-0 strax före halvtidsvilan, genom Borja Mayoral.
I 54:e minuten nätade Valentin Castellanos, och reducerade åt Girona.
Girona reducerade igen i 80:e minuten genom Miguel Gutierrez. Det fastställde slutresultatet till 3-2.
Getafe har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 7–6 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Girona har tre vinster och två förluster och 12–9 i målskillnad. Det här var Getafes fjärde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Gironas åttonde uddamålsförlust.
I tabellen innebär det här att Getafe nu ligger på 15:e plats. Girona är på elfte plats.
Getafe tar sig an Cadiz i nästa match borta fredag 10 mars 22.00. Girona möter Atl Madrid hemma måndag 13 mars 22.00.
Osasuna är tillbaka i vinnarspåret igen i La Liga i fotboll. Detta efter seger, 3-2 (1-0), mot Sevilla borta på Ramon Sanchez Pizjuan. Det var första segern efter fem matcher i rad utan seger.
Ez Abde stod för Osasunas avgörande mål efter 85 minuter.
Gästerna Osasuna tog en tidig ledning. David Garcia gjorde målet, redan i 18:e minuten.
Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Nemanja Gudelj träff och kvitterade för Sevilla.
1-2-målet var ett självmål av Sevilla i 67:e minuten.
Youssef En-Nesyri kvitterade för Sevilla med knappa kvarten kvar.
Men med fem minuter kvar att spela kom det matchavgörande målet genom Ez Abde.
I den 92:a minuten fick Sevilla Fernando utvisad, och fick spela med en man mindre sista minuterna.
Sevilla har två vinster, en oavgjord och två förluster och 8–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Osasuna har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 4–6 i målskillnad. Det här var Sevillas sjätte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Osasunas sjunde uddamålsseger.
Det här betyder att Sevilla nu ligger på 14:e plats i tabellen, och Osasuna är på sjunde plats.
Lördag 4 mars 22.00 spelar Sevilla borta mot Atl Madrid. Osasuna möter Celta Vigo hemma på Estadio El Sadar måndag 6 mars 22.00.
Girona vann bortamatchen mot Atlethic Bilbao på söndagen. Detta trots att Atlethic Bilbao knappade in på Gironas halvtidsledning, 3-1, efter en uppryckning i andra halvlek. Matchen i La Liga slutade 3-2 till Girona.
Girona startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara fyra minuter slog Aleix Garcia till.
I 19:e minuten kom 0-2 genom ett snöpligt självmål.
I 35:e minuten slog Yuri Berchiche till, och reducerade åt Atlethic Bilbao.
1-3-målet var ett även det ett självmål, av Atlethic Bilbao i 45:e minuten.
Reduceringen till 2-3 kom i matchens absoluta slutskede, med en minut kvar att spela, när Raul Garcia slog till och gjorde mål för Atlethic Bilbao. Fler mål än så blev det inte för Atlethic Bilbao.
Atlethic Bilbao har två vinster och tre förluster och 8–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Girona har tre vinster och två förluster och 10–7 i målskillnad. Det här var Atlethic Bilbaos sjätte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Gironas sjätte uddamålsseger.
I tabellen innebär det här att Atlethic Bilbao nu ligger på åttonde plats. Girona är på elfte plats.
Atlethic Bilbao tar sig an Rayo Vallecano i nästa match borta söndag 5 mars 19.30. Girona möter Getafe borta lördag 4 mars 15.00.
I halvtid ledde Sevilla matchen på bortaplan i La Liga i fotboll mot Rayo Vallecano med 1-0, efter mål av Suso. Men i andra halvlek jobbade sig Rayo Vallecano in i matchen, och kvitterade genom Florian Lejeune. Matchen slutade 1-1.
Rayo Vallecano har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 5–4 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Sevilla har tre vinster, en oavgjord och en förlust och 7–4 i målskillnad. Det här var Rayo Vallecanos sjunde oavgjorda match den här säsongen.
Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Rayo Vallecano på sjätte plats och Sevilla på tolfte plats.
I nästa omgång har Rayo Vallecano Cadiz borta på Estadio Ramon de Carranza, lördag 25 februari 17.15. Sevilla spelar hemma mot Osasuna söndag 26 februari 22.00.
Girona vann mötet i La Liga i fotboll på hemmaplan mot Almeria, med 6-2 (4-0).
Girona startade matchen bäst och tog ledningen. Valentin Castellanos slog till, redan i åttonde minuten.
Laget gjorde 2-0 i 34:e minuten, genom Viktor Tsygankov.
Girona gjorde också 3-0 i 36:e minuten, när Rodrigo Riquelme hittade rätt.
Bara sju minuter senare var det Javi Hernandez som såg till att Girona ökade ledningen på nytt, till 4-0.
I 66:e minuten nätade Largie Ramazani, och reducerade åt Almeria.
Ivan Martin ökade Gironas ledning i 77:e minuten.
Cristhian Stuani ökade Gironas ledning på pass av Ivan Martin med knappa kvarten kvar.
Almeria reducerade till 6-2 två minuter senare genom El Bilal Toure. Mer än så blev det dock inte för Almeria.
Girona har två segrar och tre förluster och 7–6 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Almeria har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 9–14 i målskillnad.
Det här betyder att Girona ligger kvar på elfte plats i tabellen, och Almeria på 15:e plats.
Nästa gång lagen spelar i serien är söndag 26 februari. Då möter Girona Atlethic Bilbao på San Mames Stadium 15.00. Almeria tar sig an Barcelona hemma 19.30.