S-Kiekko Retrot hade en riktig målfest när man besegrade IKK 2 borta i Kruunupyy i division 3 herr i ishockey. S-Kiekko Retrot vann med hela 9-3 (4-1, 3-1, 2-1).
Segern var S-Kiekko Retrots fjärde på de senaste fem matcherna.
I första perioden var det S-Kiekko Retrot som var starkast. Laget vann perioden med 1-4.
S-Kiekko Retrot tog kommandot i andra perioden. Laget inledde målskyttet efter 6.16 genom Miika Alavarvi, och gick upp till 1-6 innan IKK 2 svarade.
Innan perioden var över hade S-Kiekko Retrot ryckt åt sig ledningen med 2-7. S-Kiekko Retrot vann också tredje perioden 1-2 och matchen med hela 9-3.
Noterbart är att S-Kiekko Retrots Arttu Saari stod för fyra poäng, varav två mål, Matias Prusti gjorde två mål och spelade dessutom fram till ett mål och Roope Heikkilä gjorde ett mål och totalt tre poäng.
IKK 2 har en vinst och fyra förluster på de senaste fem matcherna.
I nästa omgång har IKK 2 TUS borta i Teerijärvi, lördag 14 januari 16.00. S-Kiekko Retrot spelar hemma mot JPK söndag 15 januari 01.00.
Kraft vände och vann borta mot S-Kiekko Retrot i division 3 herr i ishockey. Matchen på söndagen slutade 8-10 (2-1, 2-4, 4-5).
S-Kiekko Retrot startade matchen vassast. Laget ryckte åt sig ledningen med 2-0, genom mål av Sameli Ruokonen och Eetu Saarivaara innan Kraft svarade och gjorde 2-1 genom Tobias Vikström.
Kraft förde spelet i andra perioden. Laget vann perioden med 2-4 och ställningen efter två perioder var 4-5.
Kraft var starkast i även i tredje perioden. Laget vann perioden med 4-5 och matchen med 10-8.
Noterbart är att Victor Petersson gjorde två mål för Kraft och två assist, Enzo Pettersson-fernholm gjorde tre mål, Jonathan Risberg hade tre assists, Joakim Kaas gjorde tre mål och Kim Ahlström hade tre assists. Dessutom att S-Kiekko Retrots Eetu Saarivaara gjorde tre mål och spelade dessutom fram till ett mål och Matias Prusti stod för tre poäng, varav ett mål.
S-Kiekko Retrot har en vinst och fyra förluster och 27–32 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Kraft har två vinster och tre förluster och 22–34 i målskillnad.
Resultaten i sista omgången innebär att S-Kiekko Retrot slutar på sjätte plats och Kraft på femte plats.
IKK 2 mötte Muik II hemma i en match i division 3 herr i ishockey som båda lagen kunde ha vunnit. Efter ordinarie matchtid var det oavgjort, och inte heller i förlängningen kunde något lag avgöra. Först efter straffar kunde IKK 2 vinna med 4-3 (2-0, 1-2, 0-1, 0-0, 1-0). Aleksi Kalliokoski blev matchhjälte med sitt avgörande straffmål.
I början av matchen var IKK 2 starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål i mitten av perioden av Leevi Berg och William Björkroth.
Efter 6.10 i andra perioden ökade IKK 2 på till 3-0 genom Ilmari Ahola.
Muik II reducerade dock till både 3-1 och 3-2 genom Jimmy Sigfrids och Alexander Björkskog, det sista med 1.36 kvar att spela av perioden.
8.34 in i tredje perioden slog Jimmy Sigfrids till på nytt framspelad av Fredrik Rosenberg och kvitterade.
I straffläggningen var det IKK 2 som avgjorde till 4-3. Den avgörande straffen stod Aleksi Kalliokoski för.
IKK 2:s Aleksi Kalliokoski stod för ett mål och två assists.
IKK 2 har en seger och fyra förluster och 22–38 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Muik II har två vinster och tre förluster och 27–29 i målskillnad. Förlusten var Muik II:s tredje uddamålsförlust.
Serien är nu färdigspelad. IKK 2 slutar på åttonde plats, och Muik II på sjunde plats.
TUS gick segrande från matchen i division 3 herr i ishockey när laget mötte IKK 2 hemma i Terjärv på lördagen. Så såg det inte ut i lagens senaste möte då IKK 2 vann med 10-4. Den här gången blev slutresultatet 10-7 (4-2, 5-1, 1-4).
TUS var starkast i första perioden. Laget vann perioden med 4-2.
TUS var starkast i även i andra perioden. Laget vann perioden med 5-1 och ställningen efter två perioder var 9-3.
IKK 2 vaknade dock till och stod för en rejäl uppryckning med fyra raka mål genom mål av Valtter Berg, Leevi Berg, Leevi Berg och Ilmari Ahola.
TUS kunde dock avgöra till 10-7 med 05.07 kvar av matchen genom Lauri Storbacka.
IKK 2:s Valtter Berg stod för ett mål och tre assist, William Björkroth hade tre assists och Leevi Berg gjorde tre mål. TUS:s Oscar Byström stod för fyra poäng, varav tre mål, Petri Hietala gjorde ett mål och totalt tre poäng och Kevin Nykänen hade tre assists.
TUS har tre segrar och två förluster och 24–27 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan IKK 2 har fem förluster och 22–45 i målskillnad.
För hemmalaget betyder resultatet åttonde plats i tabellen. IKK 2 är sist, på nionde plats.
MIF Team vann hemma mot S-Kiekko Retrot i division 3 herr i ishockey med 5-1 (0-1, 1-0, 4-0). Matchen var helt jämn efter två perioder, innan MIF Team avgjorde.
S-Kiekko Retrot började bäst och gjorde 0-1 redan i matchupptakten. Efter bara 2.36 slog Mico Kantola till assisterad av Miika Panu och Sammy Saarinen.
Efter 3.47 i andra perioden nätade Kari Ranta, och kvitterade för MIF Team.
MIF Team spelade bra i tredje perioden och gick från 1-1 till 5-1 genom mål av Jani Hartvik, Tom Åbonde, Oliver West och Joel Nygård och avgjorde matchen. Det sista målet kom med fyra sekunder kvar att spela.
MIF Team har tre segrar och två förluster och 17–15 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan S-Kiekko Retrot har en vinst och fyra förluster och 22–32 i målskillnad.
MIF Team stannar därmed på tredje plats, och S-Kiekko Retrot på sjätte plats, i tabellen.
Hemmalaget IKK 2 fick se sig besegrat av Kraft i söndagens match i division 3 herr i ishockey. 4-8 (1-2, 2-3, 1-3) slutade matchen.
Första perioden var jämn. IKK 2 inledde bäst och tog ledningen genom Ilmari Ahola efter 3.14, men Kraft kvitterade genom Olli Hovi. Och Kraft hann också ta ledningen, genom Daniel Maars.
Kraft var starkast i även i andra perioden. Laget vann perioden med 2-3 och ställningen efter två perioder var 3-5.
Kraft hade övertaget i tredje perioden. Laget inledde målskyttet efter 11.09 genom Joakim Kaas, och gick upp till 3-7 innan IKK 2 svarade.
Till slut blev det 4-8 till Kraft.
Noterbart är att Joakim Kaas gjorde tre mål för Kraft och ett assist.
IKK 2 har en vinst och fyra förluster och 25–39 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Kraft har tre vinster och två förluster och 26–26 i målskillnad.
Med två omgångar kvar är IKK 2 på åttonde plats i tabellen, medan Kraft är på femte plats.
IKK 2 tar sig an TUS i nästa match borta lördag 4 mars 16.00.
TUS hade en riktigt tung match hemma mot S-Kiekko Retrot, och förlorade med hela 1-8 (0-3, 0-4, 1-1) i division 3 herr i ishockey.
S-Kiekko Retrot spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 0-3 genom två mål av Roope Heikkilä och ett mål av Jaakko Marttila. Det skulle komma mer från S-Kiekko Retrot.
På bara 15.10 gjorde S-Kiekko Retrot fyra raka mål när laget gick från 0-3 till 0-7.
56 sekunder in i tredje perioden slog Elias Grahn till framspelad av Lauri Storbacka och reducerade. Men mer än så orkade TUS inte med.
13.17 in i perioden nätade S-Kiekko Retrots Roope Heikkilä återigen på pass av Jimi Koivikko och Miika Alavarvi och ökade ledningen. 1-8-målet blev matchens sista.
Roope Heikkilä gjorde fyra mål för S-Kiekko Retrot och ett assist och Jimi Koivikko stod för ett mål och tre assist.
TUS har två vinster och tre förluster och 15–26 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan S-Kiekko Retrot har en vinst och fyra förluster och 27–42 i målskillnad.
Med två omgångar kvar är TUS sist i serien, och S-Kiekko Retrot är på sjätte plats.
I nästa match möter TUS Muik II borta på lördag 25 februari 16.00.
IKK 2 hade en riktigt tung match borta mot JPK, och förlorade med hela 2-11 (0-3, 1-3, 1-5) i division 3 herr i ishockey.
JPK spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 3-0 genom två mål av Aleksandr Iarosiuk och ett mål av Aatu Saikkonen. JPK var långt ifrån nöjt där.
JPK var starkast i även i andra perioden. Laget vann perioden med 3-1 och ställningen efter två perioder var 6-1.
JPK hade övertaget även i tredje perioden. Laget gick upp till 7-1 innan IKK 2 reducerade.
Därefter handlade dock allt om JPK och matchen slutade hela 11-2.
Ilya Barinov gjorde två mål för JPK och fem målgivande passningar, Platon Dovbnia stod för två mål och tre assists och Aleksandr Iarosiuk gjorde två mål och spelade dessutom fram till ett mål.
JPK har fyra segrar och en förlust och 41–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan IKK 2 har en vinst och fyra förluster och 24–40 i målskillnad.
Det här betyder att JPK ligger kvar på andra plats i tabellen, och IKK 2 på åttonde plats.
Söndag 19 februari 16.00 spelar IKK 2 hemma mot Kraft.
Det svängde i matchen i division 3 herr i ishockey mellan S-Kiekko Retrot och Muik II i Seinäjoki. Hemmalaget S-Kiekko Retrot hade ledningen i början av andra perioden, med 3-0, men Muik II vände matchen och vann till slut med 10-8 (0-3, 4-3, 6-2).
S-Kiekko Retrot spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 3-0 genom mål av Roope Heikkilä, Mico Kantola och Miika Peura. I andra perioden var det i stället Muik II som hade övertaget. Laget vann perioden med 3-4 och ställningen efter två perioder var 6-4.
Muik II hade greppet över spelet i tredje perioden. Laget vann perioden med 2-6 och matchen med 10-8.
Noterbart är att S-Kiekko Retrots Jimi Koivikko stod för två mål och två assists, Roope Heikkilä gjorde två mål och spelade dessutom fram till två mål och Matias Prusti gjorde ett mål och två målgivande passningar. Dessutom att Muik II:s Jimmy Sigfrids gjorde två mål och ett assist.
S-Kiekko Retrot har en vinst och fyra förluster och 28–44 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Muik II har två vinster och tre förluster och 24–29 i målskillnad.
Det här betyder att Muik II ligger på sjunde plats i tabellen, och S-Kiekko Retrot är på sjätte plats.
Lördag 11 februari 16.00 spelar Muik II hemma mot TUS.
MIF Team vann mötet med S-Kiekko Retrot hemma med 6-2 (2-1, 1-0, 3-1) på lördagen i division 3 herr i ishockey.
MIF Team tog ledningen efter åtta minuters spel, genom Artturi Kurhela assisterad av Oliver Kärkkäinen.
S-Kiekko Retrot kvitterade till 1-1 efter 11.23, genom Niko Ala-varvi framspelad av Miika Alavarvi.
MIF Team tog ledningen alldeles i slutsekunderna av första perioden genom Kari Ranta.
Efter 1.48 i andra perioden nätade Kevin Malm, på pass av Oliver West och Tom Åbonde och gjorde 3-1. MIF Team stod därefter för tre raka mål i tredje perioden när laget gick från 3-1 till 6-1.
Miika Ohtamaa reducerade förvisso, men närmare än 6-2 kom inte S-Kiekko Retrot. MIF Team tog därmed en säker seger.
MIF Team har tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, medan S-Kiekko Retrot har en vinst och fyra förluster.
För S-Kiekko Retrot gör resultatet att man nu ligger på sjätte plats i tabellen, medan MIF Team är på tredje plats.
I nästa match möter MIF Team TUS borta på lördag 4 februari 16.00. S-Kiekko Retrot möter Muik II söndag 5 februari 19.00 hemma.
Det blev en poäng för IKK 2 i matchen hemma mot He-Ki i division 3 herr i ishockey. Matchen var lika, 5-5, efter tre perioder, men i förlängningen avgjorde He-Ki. Slutresultatet blev 5-6 (2-2, 2-0, 1-3, 0-1).
Olli Perttu blev matchhjälte med sitt avgörande 6-5-mål efter bara 17 sekunder i förlängningen.
I första perioden fortsatte lagen att följas åt. Perioden slutade 2-2 och resultatet var 2-2 efter en perioders spel.
I andra perioden var IKK 2 starkast och gick från 2-2 till 4-2 genom mål av Filip Vigård och Roope Stenfors. He-Ki var starkast i tredje perioden. Laget vann perioden med 1-3 och ställningen efter tre perioder var 5-5.
I förlängningen tog det 17 sekunder innan He-Ki också avgjorde till 5-6. Matchvinnare för bortalaget blev Olli Perttu, framspelad av Jani Halmesmäki.
Noterbart är att He-Kis Jere Kirsilä stod för ett mål och två assist. Dessutom att IKK 2:s Filip Vigård gjorde två mål och totalt tre poäng.
IKK 2 har två vinster och tre förluster på de senaste fem matcherna, medan He-Ki har fem vinster.
Resultatet innebär att IKK 2 ligger kvar på sjunde plats och He-Ki toppar tabellen.
Nästa motstånd för IKK 2 är JPK. Lagen möts fredag 10 februari 19.00 i Alajärvi.