Cody Glass och Yakov Trenin matchvinnare hemma mot Columbus

En resultatmässigt jämn match slutade till slut med seger för Nashville som vann matchen hemma mot Columbus i NHL i ishockey på onsdagen. 2-1 (0-0, 2-0, 0-1) slutade matchen.

Första perioden blev mållös. I andra perioden var Nashville starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom mål av Cody Glass och Yakov Trenin. 9.04 in i tredje perioden slog Gustav Nyquist till framspelad av Emil Bemström och Jack Roslovic och reducerade. Fler mål än så blev det inte för Columbus.

Nashville har två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, medan Columbus har en vinst och fyra förluster. Det här var Nashvilles tolfte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Columbus sjunde uddamålsförlust.

För Nashville gör resultatet att man nu ligger på fjärde plats i tabellen, medan Columbus är på åttonde och sista plats.

Fredag 20 januari möter Nashville St Louis borta 03.00 och Columbus möter Anaheim Ducks hemma 02.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Öst - Atlantdivisionen

# Lag S MS P
1 Boston 74 117 119
2 Toronto 73 47 96
3 Tampa Bay 75 27 92
4 Florida 74 1 79
5 Ottawa 74 -3 77
6 Buffalo 73 -10 77
7 Detroit 73 -26 73
8 Montreal 75 -59 66

Öst - Metropoldivisionen

# Lag S MS P
1 Carolina 73 49 103
2 New Jersey 74 51 100
3 NY Rangers 74 53 98
4 NY Islanders 75 18 85
5 Pittsburgh 74 -4 82
6 Washington 74 5 76
7 Philadelphia 73 -40 70
8 Columbus 73 -93 53

Väst - Centraldivisionen

# Lag S MS P
1 Minnesota 74 25 95
2 Colorado 73 44 94
3 Dallas 74 50 94
4 Winnipeg 75 9 85
5 Nashville 73 -11 82
6 St Louis 74 -31 74
7 Arizona 75 -51 67
8 Chicago 74 -86 54

Väst - Stillahavsdivisionen

# Lag S MS P
1 Vegas 74 34 98
2 Los Angeles 74 21 96
3 Edmonton 75 44 95
4 Seattle 73 18 88
5 Calgary 75 5 83
6 Vancouver 74 -18 74
7 Anaheim 74 -112 56
8 San Jose 74 -74 55

Relaterade artiklar

Tungt för Boston – Nashville bröt fina vinstsviten

Boston har haft en stark period i NHL i ishockey och inför matchen hemma mot Nashville hade laget tagit sju raka segrar. På onsdagen tog det stopp och matchen i TD Garden slutade 1-2 (0-0, 0-1, 1-1). Det var första förlusten sedan den 15 mars för Boston.

Senast lagen möttes tog Boston en storseger med 5-0, men den här gången var det Nashville som var starkare.

Första perioden blev mållös. Det var först 18.11 in i andra perioden som Nashville tog ledningen genom Cody Glass framspelad av Ryan McDonagh och Dante Fabbro.

Nashville gjorde 0-2 genom Cole Smith med 1.19 kvar i perioden i tredje perioden och kom allt närmare segern.

Boston reducerade dock till 1-2 genom David Pastrnak när bara en minut återstod att spela, och skapade åter spänning i matchen.

Boston har fyra vinster en förlust och 13–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Nashville har tre vinster och två förluster och 15–15 i målskillnad. Det här var Bostons elfte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Nashvilles 21:a uddamålsseger.

Det här betyder att Boston är i fortsatt serieledning, med 119 poäng efter 74 matcher, och Nashville på femte plats med 82 poäng.

Boston möter Columbus i nästa match hemma fredag 31 mars 02.00. Nashville möter samma dag Pittsburgh borta.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

NY Rangers besegrade Columbus på hemmaplan

NY Rangers vann matchen hemma mot Columbus i NHL i hockey på onsdagen. 6-2 (3-2, 1-0, 2-0) slutade matchen.

Segern var NY Rangers sjunde på de senaste åtta matcherna.

NY Rangers var starkast i första perioden. Laget vann perioden med 3-2.

Efter 17.36 i andra perioden slog Artemi Panarin till, framspelad av Adam Fox och Mika Zibanejad och gjorde 4-2. NY Rangers fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 6-2. Målen i sista perioden gjordes av Mika Zibanejad och Vincent Trocheck.

NY Rangers stannar därmed på tredje plats, och Columbus sist, på åttonde plats, i tabellen.

På fredag 31 mars 02.00 spelar NY Rangers borta mot New Jersey, och Columbus borta mot Boston.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

John Tavares i målform när Toronto vann mot Nashville

Bortalaget Toronto tog hem de två poängen efter seger mot Nashville i NHL i ishockey. 2-3 (0-1, 0-1, 2-1) slutade matchen på måndagen.

Toronto tog ledningen efter 18.19, genom John Tavares framspelad av Mitch Marner och Auston Matthews. Efter 1.02 i andra perioden nätade Alexander Kerfoot, och gjorde 0-2. Nashville reducerade dock till 1-2 genom Cody Glass efter 12.51 av matchen.

Efter 15.32 i tredje perioden gjorde Toronto 1-3, återigen genom John Tavares och tog ett rejält grepp om matchen.

Tyson Barrie reducerade dock för Nashville med bara två minuter kvar att spela och gjorde slutet spännande.

Nashville har två vinster och tre förluster och 13–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Toronto har två vinster, en oavgjord och två förluster och 18–20 i målskillnad. Det här var Nashvilles 15:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Torontos 17:e uddamålsseger.

Det här betyder att Nashville är kvar på femte plats, och Toronto stannar på andra plats, i tabellen.

Onsdag 29 mars 02.00 spelar Nashville borta mot Boston. Toronto möter Florida hemma i Scotiabank Arena torsdag 30 mars 02.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Målfest för Montreal hemma mot Columbus

Det blev en riktig storseger för Montreal mot Columbus hemma i NHL i ishockey. Matchen slutade 8-2 (2-2, 4-0, 2-0).

I första perioden fortsatte lagen att följas åt. Perioden slutade 2-2 och resultatet var 2-2 efter en perioders spel.

I andra perioden var Montreal starkast och gick från 3-2 till 6-2 genom två mål av Rafael Harvey-Pinard och ett mål av Brendan Gallagher. Montreal fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 8-2. Målen i sista perioden gjordes av Alex Belzile och Nick Suzuki.

Montreals Nick Suzuki stod för ett mål och tre assists, Rafael Harvey-Pinard gjorde tre mål, Mike Hoffman gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål och Michael Matheson hade tre assists.

Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, Montreal med 21–22 och Columbus med 20–32 i målskillnad.

Montreal stannar därmed på åttonde och sista plats, och Columbus sist, på åttonde plats, i tabellen.

Montreal tar sig an Buffalo i nästa match borta tisdag 28 mars 02.00. Columbus möter NY Rangers borta onsdag 29 mars 02.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Seattle gjorde fyra mål i tredje perioden – vann stort mot Nashville

Hemmalaget Nashville var fortfarande med i matchen mot Seattle inför tredje perioden. Men där fick Seattle rejäl utdelning. Till slut blev det hela 2-7 (0-2, 1-1, 1-4) i matchen i NHL i hockey.

I början av matchen var Seattle starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom mål av Daniel Sprong och Eeli Tolvanen. Tidigt i andra perioden av perioden kunde Tyson Barrie göra 1-2 för Nashville.

Efter 16.59 gjorde Seattle 1-3, på nytt genom Eeli Tolvanen. Seattle vann också tredje perioden 1-4 och matchen slutade 2-7.

Jared McCann gjorde ett mål för Seattle och spelade dessutom fram till två mål.

Nashville har två vinster och tre förluster och 13–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Seattle har tre vinster och två förluster och 19–15 i målskillnad.

Det här betyder att Nashville ligger kvar på femte plats i tabellen, och Seattle på fjärde plats.

Nästa motstånd för Nashville är Toronto. Lagen möts måndag 27 mars 01.00 i Bridgestone Arena. Seattle tar sig an Minnesota borta tisdag 28 mars 03.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Columbus segrade efter avgörande i förlängningen mot NY Islanders

Det var lika efter 60 minuter, men i förlängningen kunde till slut Columbus avgöra den jämna matchen hemma mot NY Islanders i NHL i ishockey. Slutresultatet blev 5-4 (0-1, 4-1, 0-2, 1-0). Stor matchhjälte 40 sekunder in i förlängningen blev Boone Jenner som stod för det avgörande målet.

NY Islanders tog ledningen efter 13 minuters spel, genom Zach Parise framspelad av Hudson Fasching. Columbus förde spelet i andra perioden. Laget vann perioden med 4-1 och ställningen efter två perioder var 4-2.

3.34 in i tredje perioden nätade NY Islanders Kyle Palmieri och reducerade för NY Islanders.

Efter 8.01 nätade Brock Nelson ännu en gång framspelad av Bo Horvat och Noah Dobson och kvitterade för NY Islanders.

Men Columbus avgjorde matchen med -1.20 kvar att spela genom Boone Jenner på pass av Adam Boqvist och Johnny Gaudreau.

Columbus har två segrar och tre förluster och 19–28 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan NY Islanders har tre vinster och två förluster och 23–16 i målskillnad. Det här var Columbus elfte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också NY Islanders 15:e uddamålsförlust.

Resultatet innebär att Columbus ligger kvar på åttonde och sista plats och NY Islanders på fjärde plats i tabellen.

Columbus tar sig an Montreal i nästa match borta söndag 26 mars 01.00. NY Islanders möter Buffalo hemma lördag 25 mars 23.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Nashville avgjorde i straffläggningen hemma mot Seattle

Det blev en riktigt tajt match när Nashville tog emot Seattle i NHL i hockey. Matchen avgjordes först efter straffar, där Nashville var starkast, och slutresultatet blev därmed 2-1 (0-1, 1-0, 0-0, 0-0, 1-0). Matt Duchene blev hjälte i straffläggningen.

Seattle började bäst och gjorde 0-1 redan i matchupptakten. Efter bara 2.30 slog Daniel Sprong till på pass av Morgan Geekie och Vince Dunn. Efter 14.03 i andra perioden nätade Kiefer Sherwood, på pass av Tyson Barrie och Thomas Novak och kvitterade för Nashville. I tredje perioden gjordes inga mål, och matchen gick därmed till förlängning I straffläggningen var det Nashville som avgjorde till 2-1. Den avgörande straffen stod Matt Duchene för.

Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, Nashville med 12–16 och Seattle med 14–18 i målskillnad. Det här var Nashvilles 20:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Seattles 15:e uddamålsförlust.

Det här betyder att Nashville är kvar på femte plats, och Seattle stannar på fjärde plats, i tabellen.

Lördag 25 mars 20.00 möts lagen igen, med Nashville som hemmalag.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Seger för Nashville på bortaplan mot Buffalo

Nashville vann mötet med Buffalo borta med 7-3 (2-0, 4-2, 1-1) på onsdagen i NHL i hockey.

I början av matchen var Nashville starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom mål av Philip Tomasino och Matt Duchene. Även i andra perioden var det Nashville som var starkast. Laget vann perioden med 2-4 och ställningen efter två perioder var 2-6.

Buffalo reducerade dock till 3-6 genom Jeff Skinner efter 7.44 av matchen.

Nashville kunde dock avgöra till 3-7 med 2.23 kvar av matchen genom Matt Duchene.

Luke Evangelista gjorde två mål för Nashville och två assist och Matt Duchene stod för tre poäng, varav två mål.

Buffalo har en vinst och fyra förluster och 13–27 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Nashville har två vinster och tre förluster och 12–16 i målskillnad.

Det här betyder att Buffalo ligger kvar på sjätte plats i tabellen, och Nashville på femte plats.

Nästa motstånd för Buffalo är New Jersey. Lagen möts lördag 25 mars 01.00 i KeyBank Center. Nashville tar sig an Seattle hemma fredag 24 mars 02.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Columbus tog bonuspoängen borta mot Washington

Matchen i NHL i ishockey mellan hemmalaget Washington och gästande Columbus var oavgjord vid full tid, 6-6. Först i förlängningen kom avgörandet, där bortalaget spikade segerresultatet, 7-6 (1-3, 2-2, 3-1, 1-0). Matchhjälte blev Jack Roslovic, som gjorde det avgörande målet i förlängningen.

I första perioden var det Washington som var starkast. Laget vann perioden med 3-1.

Andra perioden slutade 2-2 och ställningen efter två perioder var 5-3.

6.35 in i tredje perioden slog Adam Boqvist till återigen på pass av Lane Pederson och Eric Robinson och reducerade för Columbus.

Efter 8.35 slog Emil Bemström till framspelad av Patrik Laine och Johnny Gaudreau och kvitterade för Columbus.

15.27 in i perioden nätade Washingtons Nick Jensen på nytt på pass av Charlie Lindgren och gav laget ledningen för Washington.

Columbus kvitterade till 6-6 med 45 sekunder kvar att spela genom Boone Jenner framspelad av Kent Johnson och Patrik Laine.

I förlängningen tog det 2.43 innan Columbus också avgjorde till 6-7. Stor matchhjälte blev Jack Roslovic, på pass av Johnny Gaudreau.

Washington har en vinst och fyra förluster och 19–26 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Columbus har två vinster och tre förluster och 20–29 i målskillnad. Det här var Washingtons 14:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Columbus tionde uddamålsseger.

Det här betyder att Washington är kvar på sjätte plats, och Columbus stannar sist, på åttonde plats, i tabellen.

I nästa match möter Washington Chicago hemma på fredag 24 mars 01.00. Columbus möter NY Islanders lördag 25 mars 01.00 hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Utklassning när Vegas besegrade Columbus i T-Mobile Arena

Vegas hade inga problem med Columbus i NHL i ishockey, och vann hemma med utklassningssiffrorna 7-2 (1-0, 4-1, 2-1).

Segern var Vegas femte på de senaste sex matcherna.

Första perioden var jämn. Vegas inledde bäst och tog ledningen genom Phil Kessel efter 5.24, men Columbus kvitterade genom Kirill Marchenko i slutet av perioden. På bara 6.13 gjorde Vegas fyra raka mål när laget gick från 1-1 till 5-1. Vegas gjorde två mål i tredje perioden och gick från 5-1 till 7-1, målen av Paul Cotter och Jack Eichel, och punkterade matchen.

Liam Foudy reducerade förvisso, men närmare än 7-2 kom inte Columbus. Vegas tog därmed en stabil seger.

Vegas Alex Pietrangelo hade fyra assists och Jack Eichel gjorde tre mål.

Resultatet innebär att Vegas fortsätter toppa tabellen och Columbus ligger sist, på åttonde plats i tabellen.

Nästa gång lagen spelar i serien är onsdag 22 mars. Då möter Vegas Vancouver i Rogers Arena 04.00. Columbus tar sig an Washington borta 01.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}