Toronto vann mot Washington på hemmaplan

Toronto vann hemma mot Washington i NHL i ishockey. Matchen på måndagen slutade 5-1 (0-1, 4-0, 1-0).

Washington tog ledningen efter 17 minuters spel, genom Nicklas Bäckström assisterad av Marcus Johansson och Conor Sheary. Toronto gjorde dock fyra raka mål och gick från underläge 0-1 till ledning med 4-1. 16.52 in i tredje perioden nätade Torontos Zachary Aston-Reese på pass av Pontus Holmberg och Mark Giordano och ökade ledningen. 5-1-målet blev matchens sista.

Toronto har tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, medan Washington har två vinster och tre förluster.

Toronto stannar därmed på andra plats, och Washington på fjärde plats, i tabellen.

I nästa match möter Toronto Boston hemma på torsdag 2 februari 02.30. Washington möter Columbus onsdag 1 februari 02.00 borta.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Öst - Atlantdivisionen

# Lag S MS P
1 Boston 74 117 119
2 Toronto 73 47 96
3 Tampa Bay 75 27 92
4 Florida 74 1 79
5 Ottawa 74 -3 77
6 Buffalo 73 -10 77
7 Detroit 73 -26 73
8 Montreal 75 -59 66

Öst - Metropoldivisionen

# Lag S MS P
1 Carolina 73 49 103
2 New Jersey 74 51 100
3 NY Rangers 74 53 98
4 NY Islanders 75 18 85
5 Pittsburgh 74 -4 82
6 Washington 74 5 76
7 Philadelphia 73 -40 70
8 Columbus 73 -93 53

Väst - Centraldivisionen

# Lag S MS P
1 Minnesota 74 25 95
2 Colorado 73 44 94
3 Dallas 74 50 94
4 Winnipeg 75 9 85
5 Nashville 73 -11 82
6 St Louis 74 -31 74
7 Arizona 75 -51 67
8 Chicago 74 -86 54

Väst - Stillahavsdivisionen

# Lag S MS P
1 Vegas 74 34 98
2 Los Angeles 74 21 96
3 Edmonton 75 44 95
4 Seattle 73 18 88
5 Calgary 75 5 83
6 Vancouver 74 -18 74
7 Anaheim 74 -112 56
8 San Jose 74 -74 55

Relaterade artiklar

John Tavares i målform när Toronto vann mot Nashville

Bortalaget Toronto tog hem de två poängen efter seger mot Nashville i NHL i ishockey. 2-3 (0-1, 0-1, 2-1) slutade matchen på måndagen.

Toronto tog ledningen efter 18.19, genom John Tavares framspelad av Mitch Marner och Auston Matthews. Efter 1.02 i andra perioden nätade Alexander Kerfoot, och gjorde 0-2. Nashville reducerade dock till 1-2 genom Cody Glass efter 12.51 av matchen.

Efter 15.32 i tredje perioden gjorde Toronto 1-3, återigen genom John Tavares och tog ett rejält grepp om matchen.

Tyson Barrie reducerade dock för Nashville med bara två minuter kvar att spela och gjorde slutet spännande.

Nashville har två vinster och tre förluster och 13–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Toronto har två vinster, en oavgjord och två förluster och 18–20 i målskillnad. Det här var Nashvilles 15:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Torontos 17:e uddamålsseger.

Det här betyder att Nashville är kvar på femte plats, och Toronto stannar på andra plats, i tabellen.

Onsdag 29 mars 02.00 spelar Nashville borta mot Boston. Toronto möter Florida hemma i Scotiabank Arena torsdag 30 mars 02.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Pittsburgh vann med 4-3 hemma mot Washington

Det blev dramatiskt när Pittsburgh vann mot Washington i NHL i ishockey på söndagen. Laget vann med 4-3 (0-0, 2-0, 2-3) hemma i PPG Paints Arena. Evgeni Malkin slog till 18.40 in i tredje perioden och blev matchhjälte med sitt 4-3-mål.

Inget av lagen lyckades göra mål i första perioden. Pittsburgh spelade bra i andra perioden och ryckte åt sig ledningen med 3-0 genom mål av Ryan Poehling, Chad Ruhwedel och Jake Guentzel. Det sista målet kom med 36 kvar av perioden. Washington reducerade och kvitterade till 3-3 i tredje perioden. Det sista målet kom med 2.41 kvar att spela, och gav hopp om en poäng för Washington.

Pittsburgh kunde dock avgöra till 4-3 med 1.20 kvar av matchen genom Evgeni Malkin.

Pittsburgh har två segrar och tre förluster och 12–16 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Washington har en vinst och fyra förluster och 20–22 i målskillnad. Det här var Pittsburghs 14:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Washingtons 15:e uddamålsförlust.

Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Pittsburgh på femte plats och Washington på sjätte plats.

Nästa motstånd för Pittsburgh är Detroit. Lagen möts onsdag 29 mars 02.00 i Little Caesars Arena. Washington tar sig an NY Islanders hemma torsdag 30 mars 02.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Stark seger för Carolina i toppmatchen mot Toronto

Det var två topplag som möttes i NHL i hockey på söndagen. Och det slutade med seger för hemmalaget Carolina, som besegrade Toronto med 5-3 (2-0, 0-2, 3-1) i tidiga seriefinalen.

Det här betyder dock inga förändringar i tabellen. Carolina är i fortsatt serieledning, och Toronto på andra plats. I och med Carolinas seger skiljer det nu tre poäng mellan lagen.

Carolina startade matchen bäst och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom mål av Brent Burns och Jordan Staal. Efter 4.43 i andra perioden nätade Calle Järnkrok, framspelad av Morgan Rielly och Mitch Marner och reducerade åt Toronto.

Auston Matthews gjorde dessutom 2-2 efter 12.42.

8.13 in i tredje perioden nätade Carolinas Stefan Noesen och gav laget ledningen för Carolina.

17.04 in i perioden slog Auston Matthews till på nytt framspelad av Michael Bunting och Morgan Rielly och kvitterade för Toronto.

Efter 17.34 nätade Sebastian Aho och gav Carolina ledningen.

Laget punkterade matchen med ett 5-3-mål med 1.14 kvar att spela genom Teuvo Teräväinen på pass av Sebastian Aho och Jesper Fast. 5-3-målet blev matchens sista.

Carolina har tre segrar och två förluster och 16–16 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Toronto har två vinster, en oavgjord och två förluster och 20–20 i målskillnad.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Auston Matthews tvåmålsskytt för Toronto i segern mot Florida

Toronto vann mötet med Florida borta med 6-2 (1-1, 3-1, 2-0) på fredagen i NHL i ishockey.

Första perioden var jämn. Toronto inledde bäst och tog ledningen genom Auston Matthews efter 5.09, men Florida kvitterade genom Matthew Tkachuk efter 14.21. Toronto tog kommandot i andra perioden. Laget inledde målskyttet efter 1.23 genom William Nylander, och gick upp till 1-3 innan Florida svarade.

2-4 blev det till slut för Toronto. Toronto fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 6-2. Målen i sista perioden gjordes av Alexander Kerfoot och Mitch Marner.

Torontos John Tavares hade tre assists.

Florida har tre vinster och två förluster och 23–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Toronto har två vinster, en oavgjord och två förluster och 18–17 i målskillnad.

Florida stannar därmed på fjärde plats, och Toronto på andra plats, i tabellen.

Lördag 25 mars 23.00 spelar Florida hemma mot NY Rangers. Toronto möter Carolina borta i PNC Arena söndag 26 mars 01.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Washington utklassade Chicago på hemmaplan

Washington fick rejäl utdelning när laget vann på hemmaplan mot Chicago i NHL i ishockey med 6-1 (2-0, 2-0, 2-1).

I början av matchen var Washington starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål i mitten av perioden av Conor Sheary och Anthony Mantha. Washington gjorde två mål i andra perioden och gick från 2-0 till 4-0, målen av Nic Dowd och Nicklas Bäckström. Washington ökade ledningen till 5-0 genom John Carlson efter 1.04 i tredje perioden.

Chicago reducerade dock till 5-1 genom Nikita Zaitsev tidigt i perioden av matchen.

Washington kunde dock avgöra till 6-1 med 5.4 kvar av matchen genom Alex Ovechkin.

Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, Washington med 22–22 och Chicago med 11–19 i målskillnad.

Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Washington på sjätte plats och Chicago sist, på åttonde plats.

I nästa match möter Washington Pittsburgh borta på söndag 26 mars 02.00. Chicago möter Minnesota lördag 25 mars 23.00 borta.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

NY Islanders avgjorde med fyra mål i tredje perioden

I två perioder hängde bortalaget Toronto hyggligt med i matchen mot NY Islanders. Men NY Islanders öste på rejält i tredje perioden. Till slut blev det hela 7-2 (0-1, 3-0, 4-1) i matchen i NHL i ishockey.

Första perioden var jämn. Toronto inledde bäst och tog ledningen genom Sam Lafferty efter 11.04, men NY Islanders kvitterade genom Zach Parise i slutet av perioden. I andra perioden var NY Islanders starkast och gick från 1-1 till 3-1 genom två snabba mål i slutet av perioden av Hudson Fasching och Cal Clutterbuck. Även i tredje perioden var det NY Islanders som var starkast. Laget vann perioden med 4-1 och matchen med 7-2.

Noterbart är att NY Islanders Cal Clutterbuck stod för två mål och ett assist.

NY Islanders har tre segrar och två förluster och 20–16 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Toronto har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 15–19 i målskillnad.

Resultatet innebär att NY Islanders ligger kvar på fjärde plats och Toronto på andra plats i tabellen.

Lördag 25 mars 01.00 spelar NY Islanders borta mot Columbus. Toronto möter Florida borta i FLA Live Arena fredag 24 mars 01.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Columbus tog bonuspoängen borta mot Washington

Matchen i NHL i ishockey mellan hemmalaget Washington och gästande Columbus var oavgjord vid full tid, 6-6. Först i förlängningen kom avgörandet, där bortalaget spikade segerresultatet, 7-6 (1-3, 2-2, 3-1, 1-0). Matchhjälte blev Jack Roslovic, som gjorde det avgörande målet i förlängningen.

I första perioden var det Washington som var starkast. Laget vann perioden med 3-1.

Andra perioden slutade 2-2 och ställningen efter två perioder var 5-3.

6.35 in i tredje perioden slog Adam Boqvist till återigen på pass av Lane Pederson och Eric Robinson och reducerade för Columbus.

Efter 8.35 slog Emil Bemström till framspelad av Patrik Laine och Johnny Gaudreau och kvitterade för Columbus.

15.27 in i perioden nätade Washingtons Nick Jensen på nytt på pass av Charlie Lindgren och gav laget ledningen för Washington.

Columbus kvitterade till 6-6 med 45 sekunder kvar att spela genom Boone Jenner framspelad av Kent Johnson och Patrik Laine.

I förlängningen tog det 2.43 innan Columbus också avgjorde till 6-7. Stor matchhjälte blev Jack Roslovic, på pass av Johnny Gaudreau.

Washington har en vinst och fyra förluster och 19–26 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Columbus har två vinster och tre förluster och 20–29 i målskillnad. Det här var Washingtons 14:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Columbus tionde uddamålsseger.

Det här betyder att Washington är kvar på sjätte plats, och Columbus stannar sist, på åttonde plats, i tabellen.

I nästa match möter Washington Chicago hemma på fredag 24 mars 01.00. Columbus möter NY Islanders lördag 25 mars 01.00 hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Matt Boldy tremålskytt i Minnesotas seger mot Washington

Matt Boldy stod för ett hattrick när Minnesota besegrade Washington på hemmaplan med 5-3 (2-0, 1-1, 2-2) i NHL i ishockey. Övriga mål för hemmalaget gjordes av Brandon Duhaime och Ryan Reaves, målen för Washington gjordes av Alex Ovechkin 2 och Dylan Strome.

Minnesota startade matchen bäst och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två mål av Matt Boldy tidigt i perioden. Washington reducerade dock till 2-1 genom Alex Ovechkin efter 5.34 av perioden.

Efter 10.14 i andra perioden gjorde Minnesota 3-1 genom Ryan Reaves. Minnesota startade också tredje perioden vassast. Laget gick från 3-1 till 4-1. Men Washington svarade och gjorde 4-2.

Därefter var det dock Minnesota som avgjorde. Laget gjorde 5-2 med sju minuter kvar att spela genom Matt Boldy. Washington hann få in en reducering till, och slutresultatet blev 5-3.

Minnesotas Matt Boldy gjorde tre mål.

Minnesota har tre segrar och två förluster och 24–20 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Washington har två vinster och tre förluster och 18–20 i målskillnad.

Minnesota ligger på andra plats i tabellen efter matchen, medan Washington är på sjätte plats.

Nästa motstånd för Minnesota är New Jersey. Washington tar sig an Columbus hemma. Båda matcherna spelas onsdag 22 mars 01.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Efter fyra förluster i rad – äntligen är sviten bruten för Ottawa

Matchen mellan Ottawa och Toronto i Canadian Tire Centre slutade 4-4 (1-1, 1-2, 2-1, 0-0) efter straffar. Ett skönt trendbrott för Ottawa, även om det inte blev seger. Laget hade före söndagens hemmamatch fyra förluster i rad i NHL i ishockey.

Ottawa har en oavgjord och fyra förluster och 14–25 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Toronto har två vinster, en oavgjord och två förluster och 20–16 i målskillnad.

Resultatet innebär att Ottawa ligger kvar på sjätte plats och Toronto på andra plats i tabellen.

Tisdag 21 mars 01.00 spelar Ottawa borta mot Pittsburgh. Toronto möter NY Islanders borta i UBS Arena onsdag 22 mars 01.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Sammy Blais het när St Louis besegrade Washington

Bortalaget St Louis tog hem de två poängen efter seger mot Washington i NHL i hockey. 2-5 (0-1, 0-3, 2-1) slutade matchen på lördagen.

St Louis började bäst och gjorde 0-1 redan i matchupptakten. Efter bara 1.52 slog Sammy Blais till framspelad av Brandon Saad och Brayden Schenn. I andra perioden var St Louis starkast och gick från 0-1 till 0-4 genom mål av Jordan Kyrou, Kasperi Kapanen och Sammy Blais. Washington reducerade dock till både 1-4 och 2-4 genom Martin Fehervary och Nicklas Bäckström, det sista med 2.45 kvar att spela av matchen.

St Louis kunde dock avgöra till 2-5 med 1.39 kvar av matchen genom Brayden Schenn.

Washington har två vinster och tre förluster och 17–18 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan St Louis har tre vinster och två förluster och 22–19 i målskillnad.

St Louis ligger på sjätte plats i tabellen efter matchen, medan Washington är på sjätte plats.

Washington tar sig an Minnesota i nästa match borta söndag 19 mars 20.00. St Louis möter Winnipeg hemma måndag 20 mars 01.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}