J.T. Miller och Elias Pettersson avgjorde borta mot Anaheim Ducks

Det blev en uddamålsseger för Vancouver i matchen mot Anaheim Ducks i NHL i ishockey på måndagen. Laget vann med 2-1 (1-0, 1-0, 0-1) borta i Honda Center.

Segern var Vancouvers sjunde på de senaste åtta matcherna.

Vancouver tog ledningen efter nio minuters spel, genom J.T. Miller framspelad av Quinn Hughes och Elias Pettersson. Efter 1.36 i andra perioden slog Elias Pettersson till, på pass av Quinn Hughes och J.T. Miller och gjorde 0-2. 13.10 in i tredje perioden slog Ryan Strome till framspelad av Troy Terry och reducerade för Anaheim Ducks. Fler mål än så blev det inte för Anaheim Ducks.

Det här var Anaheim Ducks 14:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Vancouvers 17:e uddamålsseger.

Det här betyder att Anaheim Ducks ligger kvar på sjunde plats i tabellen, och Vancouver på sjätte plats.

På onsdag 22 mars 04.00 spelar Anaheim Ducks hemma mot Calgary, och Vancouver hemma mot Vegas.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Öst - Atlantdivisionen

# Lag S MS P
1 Boston 82 128 135
2 Toronto 82 57 111
3 Tampa Bay 82 29 98
4 Florida 82 17 92
5 Buffalo 82 -4 91
6 Ottawa 82 -10 86
7 Detroit 82 -39 80
8 Montreal 82 -75 68

Öst - Metropoldivisionen

# Lag S MS P
1 Carolina 82 53 113
2 New Jersey 82 65 112
3 NY Rangers 82 58 107
4 NY Islanders 82 21 93
5 Pittsburgh 82 -2 91
6 Washington 82 -10 80
7 Philadelphia 82 -55 75
8 Columbus 82 -116 59

Väst - Centraldivisionen

# Lag S MS P
1 Colorado 82 54 109
2 Dallas 82 67 108
3 Minnesota 82 21 103
4 Winnipeg 82 22 95
5 Nashville 82 -9 92
6 St Louis 82 -38 81
7 Arizona 82 -71 70
8 Chicago 82 -97 59

Väst - Stillahavsdivisionen

# Lag S MS P
1 Vegas 82 43 111
2 Edmonton 82 65 109
3 Los Angeles 82 23 104
4 Seattle 82 33 100
5 Calgary 82 8 93
6 Vancouver 82 -22 83
7 San Jose 82 -87 60
8 Anaheim 82 -129 58

Relaterade artiklar

Hattrick av Adrian Kempe när Los Angeles slog Anaheim Ducks

Adrian Kempe stod för ett hattrick när Los Angeles besegrade Anaheim Ducks på bortaplan i NHL i ishockey med 5-3 (1-1, 2-0, 2-2). Övriga mål för bortalaget gjordes av Anze Kopitar och Trevor Moore, målen för Anaheim Ducks gjordes av Max Jones, Troy Terry och Trevor Zegras.

Första perioden var jämn. Anaheim Ducks inledde bäst och tog ledningen tidigt genom Troy Terry efter 2.44, men Los Angeles kvitterade genom Anze Kopitar efter 16.57. I andra perioden var Los Angeles starkast och gick från 1-1 till 1-3 genom två snabba mål i mitten av perioden av Adrian Kempe och Trevor Moore. 1 minuter in i tredje perioden nätade Anaheim Ducks Max Jones framspelad av Kevin Shattenkirk och Ryan Strome och reducerade för Anaheim Ducks.

8 minuter in i perioden slog Adrian Kempe till återigen på pass av Drew Doughty och Viktor Arvidsson och ökade ledningen för Los Angeles.

Efter 15 minuter nätade Trevor Zegras framspelad av Adam Henrique och Troy Terry och reducerade åt Anaheim Ducks. Mer än så blev det dock inte för Anaheim Ducks.

Efter 19 minuter slog Adrian Kempe till på nytt på pass av Matt Roy och Anze Kopitar och ökade ledningen för Los Angeles. Därmed hade Los Angeles vänt matchen. 3-5-målet blev matchens sista.

Los Angeles Viktor Arvidsson hade tre assists och Adrian Kempe gjorde tre mål för.

Anaheim Ducks har fem förluster och 14–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Los Angeles har två vinster och tre förluster och 14–15 i målskillnad.

Det här betyder att Anaheim Ducks slutar på åttonde plats, och Los Angeles på tredje plats. Los Angeles är klart för slutspel.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Conor Garland tremålskytt i Vancouvers seger mot Arizona Coyotes

Conor Garland stod för ett hattrick när Vancouver besegrade Arizona Coyotes på bortaplan med 5-4 (4-2, 0-1, 0-1, 1-0) efter förlängning i NHL i ishockey. Övriga mål för bortalaget gjordes av J.T. Miller och Elias Pettersson, målen för Arizona Coyotes gjordes av Liam O'Brien 2, Travis Boyd och Nick Schmaltz.

Conor Garland stod för Vancouvers avgörande mål 1.19 in i förlängningen.

Segern var Vancouvers fjärde på de senaste fem matcherna.

I första perioden var det Vancouver som var starkast. Laget vann perioden med 2-4.

Arizona Coyotes reducerade igen efter 9.54 genom Liam O'Brien framspelad av Michael Kesselring och Jack McBain. 16.40 in i tredje perioden slog Nick Schmaltz till på pass av Victor Söderström och Matias Maccelli och kvitterade för Arizona Coyotes. I förlängningen tog det 1.19 innan Vancouver avgjorde till 4-5. Stor matchhjälte blev Conor Garland, på pass av J.T. Miller och Quinn Hughes.

Vancouvers Quinn Hughes hade tre assists och Conor Garland gjorde tre mål för.

Det här var Arizona Coyotes 22:a uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Vancouvers 20:e uddamålsseger.

Serien är nu färdigspelad. Arizona Coyotes slutar på sjunde plats, och Vancouver på sjätte plats.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Vancouver vann efter avgörande i tredje perioden mot Anaheim Ducks

Det blev seger för Vancouver borta mot Anaheim Ducks i NHL i hockey. Efter två perioder var matchen oavgjord, innan Vancouver fixade en uddamålsseger i sista perioden. Matchen slutade 2-3 (1-2, 1-0, 0-1).

Segermålet för Vancouver stod J.T. Miller för 1.26 in i sista perioden.

Vancouver startade matchen vassast. Laget ryckte åt sig ledningen med 0-2, genom mål av Brock Boeser och Andrei Kuzmenko innan Anaheim Ducks svarade och gjorde 2-1 genom Mason McTavish. Efter 15.33 i andra perioden nätade Drew Helleson, på pass av Troy Terry och Trevor Zegras och kvitterade för Anaheim Ducks. 1.26 in i tredje perioden slog J.T. Miller till och avgjorde matchen för Vancouver.

Anaheim Ducks har fem förluster och 15–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Vancouver har tre vinster och två förluster och 11–12 i målskillnad. Det här var Anaheim Ducks 19:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Vancouvers 19:e uddamålsseger.

Med en omgång kvar är Anaheim Ducks sist i serien, medan Vancouver är på sjätte plats.

Nästa motstånd för Anaheim Ducks är Los Angeles. Vancouver tar sig an Arizona Coyotes borta. Båda matcherna spelas fredag 14 april 05.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Stabil seger för Los Angeles – höll nollan mot Vancouver

Los Angeles vann på hemmaplan mot Vancouver i NHL i hockey. Laget gjorde en stark insats, och såg dessutom till att hålla nollan bakåt. Matchen slutade 3-0 (0-0, 1-0, 2-0).

Inget av lagen lyckades göra mål i första perioden. Det var först 15.16 in i andra perioden som Los Angeles tog ledningen genom Arthur Kaliyev på pass av Blake Lizotte och Alex Iafallo.

I tredje perioden gjorde Los Angeles 2-0 efter 4.06 genom Vladislav Gavrikov. Och med bara 1.36 kvar satte Drew Doughty 3-0.

Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, Los Angeles med 13–13 och Vancouver med 9–14 i målskillnad.

Det här betyder att Los Angeles ligger kvar på tredje plats i tabellen, och Vancouver på sjätte plats.

I nästa omgång har Los Angeles Anaheim Ducks borta i Honda Center, fredag 14 april 05.00. Vancouver spelar borta mot Anaheim Ducks onsdag 12 april 05.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Fem raka segrar för Colorado – efter 5-4 mot Anaheim Ducks

Colorado och Anaheim Ducks har två helt olika formkurvor. Colorado vann måndagens möte i Honda Center och har därmed fem raka segrar i NHL i ishockey. Hemmalaget Anaheim Ducks däremot har elva raka förluster. Matchen slutade 4-5 (0-1, 2-1, 2-2, 0-1) efter förlängning.

Nathan MacKinnon blev matchhjälte med sitt avgörande 5-4-mål 4.15 in i förlängningen.

Vinsten mot Anaheim Ducks innebär att Colorado har tio segrar i rad på bortaplan.

Colorado tog ledningen efter tio minuters spel, genom J.T. Compher. Efter 13.58 i andra perioden nätade Mikko Rantanen, på pass av Samuel Girard och Devon Toews och gjorde 0-2.

Anaheim Ducks Frank Vatrano gjorde 1-2 efter 15.15 på pass av Trevor Zegras och Ryan Strome.

Adam Henrique gjorde dessutom 2-2 efter 18.11 framspelad av Cam Fowler.

5.18 in i tredje perioden nätade Anaheim Ducks Frank Vatrano på nytt på pass av Troy Terry och Kevin Shattenkirk och gav laget ledningen för Anaheim Ducks.

Efter 7.21 nätade Brett Leason framspelad av Derek Grant och Jayson Megna och ökade ledningen för Anaheim Ducks.

12.09 in i perioden slog Mikko Rantanen till ännu en gång framspelad av Nathan MacKinnon och Devon Toews och reducerade för Colorado.

Efter 15.28 slog Nathan MacKinnon till på pass av Mikko Rantanen och Valeri Nichushkin och kvitterade för Colorado.

I förlängningen tog det 4.15 innan Colorado också avgjorde till 4-5. Stor matchhjälte blev Nathan MacKinnon, på pass av Devon Toews och Mikko Rantanen.

Noterbart är att Mikko Rantanen gjorde två mål för Colorado och två assist, Nathan MacKinnon stod för tre poäng, varav två mål och Devon Toews hade tre assists.

Det här var Anaheim Ducks 18:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Colorados 21:a uddamålsseger.

Det här betyder att Anaheim Ducks är kvar på åttonde och sista plats, och att Colorado fortfarande leder serien.

Onsdag 12 april möter Anaheim Ducks Vancouver hemma 05.00 och Colorado möter Edmonton hemma 04.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Vancouver avgjorde i straffläggningen hemma mot Calgary

Det blev en riktigt tajt match när Vancouver tog emot Calgary i NHL i ishockey. Matchen avgjordes först efter straffar, där Vancouver var starkast, och slutresultatet blev därmed 3-2 (2-0, 0-0, 0-2, 1-0). Andrei Kuzmenko blev matchhjälte med sitt avgörande straffmål.

I början av matchen var Vancouver starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål i mitten av perioden av Cole McWard och Elias Pettersson. Efter 20.38 i andra perioden slog Elias Lindholm till, framspelad av Dillon Dubé och Tyler Toffoli och reducerade åt Calgary. 5.53 in i tredje perioden slog Nazem Kadri till på pass av Noah Hanifin och kvitterade för Calgary. I straffläggningen var det Vancouver som avgjorde till 3-2. Den avgörande straffen stod Andrei Kuzmenko för.

Vancouver har två segrar och tre förluster och 13–16 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Calgary har tre vinster och två förluster och 18–16 i målskillnad. Det här var Vancouvers 18:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Calgarys 29:e uddamålsförlust.

Resultatet innebär att Vancouver ligger kvar på sjätte plats och Calgary på femte plats i tabellen.

Vancouver tar sig an Los Angeles i nästa match borta tisdag 11 april 05.30. Calgary möter samma dag 04.30 Nashville hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Efter nio förluster i rad – äntligen är sviten bruten för Arizona Coyotes

Matchen mellan Arizona Coyotes och Anaheim Ducks i ASU Multi-Purpose Arena slutade 5-4 (1-1, 2-1, 1-2, 1-0) efter förlängning. Ett skönt trendbrott för Arizona Coyotes. Laget hade före söndagens hemmamatch nio förluster i rad i NHL i ishockey.

Barrett Hayton stod för Arizona Coyotes avgörande mål 4.00 in i förlängningen.

Första perioden var jämn. Arizona Coyotes inledde bäst och tog ledningen genom Christian Fischer efter 12.12, men Anaheim Ducks kvitterade genom Adam Henrique bara två minuter senare. Arizona Coyotes startade andra perioden vassast. Laget gick från 1-1 till 3-1 genom mål av Lawson Crouse och Clayton Keller innan Anaheim Ducks svarade och gjorde 3-2 genom Ryan Strome. 5.46 in i tredje perioden slog Adam Henrique till ännu en gång på pass av Ryan Strome och Trevor Zegras och kvitterade för Anaheim Ducks.

Anaheim Ducks tog ledningen med 1.53 kvar att spela genom Max Jones assisterad av Derek Grant.

Arizona Coyotes kvitterade till 4-4 med 35 sekunder kvar att spela genom Matias Maccelli på pass av Clayton Keller och Nick Schmaltz.

I förlängningen tog det 4.00 innan Arizona Coyotes också avgjorde till 5-4. Stor matchhjälte blev Barrett Hayton, på pass av Matias Maccelli och Juuso Välimäki.

Ryan Strome gjorde ett mål för Anaheim Ducks och två assist.

Arizona Coyotes har en seger och fyra förluster och 12–28 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Anaheim Ducks har fem förluster och 10–23 i målskillnad. Det här var Arizona Coyotes 13:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Anaheim Ducks 17:e uddamålsförlust.

Arizona Coyotes stannar därmed på sjunde plats, och Anaheim Ducks sist, på åttonde plats, i tabellen.

Arizona Coyotes tar sig an Seattle i nästa match hemma tisdag 11 april 05.00. Anaheim Ducks möter Colorado hemma måndag 10 april 03.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Förlustsviten bruten för Vancouver – efter 3-0 mot Chicago

3-0 (1-0, 1-0, 1-0) slutade matchen i NHL i hockey mellan Vancouver och gästande Chicago. Det betyder att Vancouver äntligen bröt sin svit med fyra raka förluster.

Vancouver tog ledningen efter 16.14, genom Andrei Kuzmenko assisterad av Elias Pettersson och Akito Hirose. Efter 3.54 i andra perioden slog Vitali Kravtsov till, på pass av Conor Garland och Akito Hirose och gjorde 2-0. Vancouver gjorde också 3-0 genom J.T. Miller framspelad av Brock Boeser och Tyler Myers efter 19.35 i tredje perioden. Det fastställde slutresultatet till 3-0.

Båda lagen har nu en seger och fyra förluster på de senaste fem matcherna, Vancouver med 15–20 och Chicago med 11–21 i målskillnad.

Med fyra omgångar kvar är Vancouver på sjätte plats i tabellen, och Chicago är på åttonde plats.

I nästa match, söndag 9 april 05.00, har Vancouver Calgary hemma i Rogers Arena, medan Chicago spelar borta mot Seattle.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Sex raka segrar för Edmonton – efter 3-1 mot Anaheim Ducks

Edmonton och Anaheim Ducks har två helt olika formkurvor. Edmonton vann torsdagens möte i Honda Center och har därmed sex raka segrar i NHL i hockey. Hemmalaget Anaheim Ducks däremot har nio raka förluster. Matchen slutade 1-3 (0-0, 0-2, 1-1).

Första perioden blev mållös. I andra perioden var Edmonton starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom två snabba mål i mitten av perioden av Klim Kostin och Nick Bjugstad. Tidigt i tredje perioden av matchen kunde Troy Terry göra 1-2 för Anaheim Ducks.

Edmonton kunde dock avgöra till 1-3 med 1.42 kvar av matchen genom Zach Hyman.

Resultatet innebär att Anaheim Ducks ligger kvar på åttonde och sista plats och Edmonton på andra plats i tabellen.

Anaheim Ducks tar sig an Arizona Coyotes i nästa match borta söndag 9 april 00.30. Edmonton möter San Jose borta lördag 8 april 23.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}